Alerjik öksürük

alerjik öksürüğe ne iyi gelir
Paylaş
 

Herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olmaksızın devam eden inatçı bir öksürüğünüz var ise bu alerjik öksürük olabilir. Alerjik öksürük mevsimsel etkilere veya ortam şartlarına bağlı olarak gelişebilir veya şiddetlenebilir.

Alerjik öksürüğün başlıca belirtileri sürekli burun akıntısı, sık sık hapşırma, gözlerde sulanma ve tekrar eden arkası kesilmeyen kuru öksürüktür.

Alerjik öksürük ile astım kaynaklı öksürüğün birbirinden ayrılması zordur. Astım nöbetler halinde gelen ve bu nöbetlerin hastalığın derecesine göre şiddetlenebildiği bir hastalıktır. Ayrıca sonbahar ve ilkbaharda havadaki küfün artması, çiçeklenme mevsiminde polenler, ortamdaki toz, bazı besin alerjileri veya test yapmadan kişinin kendi kendine tespitini yapamayacağı bazı maddelere karşı duyulan alerjiler alerjik öksürüğe neden olur. Benzer şekilde alerjik nedenlerden kaynaklı sürekli burun akıntısının boğaz arkasına kaçması da inatçı alerjik öksürüğe neden olur.

Biraz klasik olacak ama alerjik öksürüğünüz var ise hastaneye gidip muayene olmak, alerji testlerinden geçip neye veya nelere alerjiniz olduğunu bulmanız en iyisi olacaktır. Aksi takdirde sorunun kaynağını bilmeden alerjik öksürüğe ne iyi gelir diye kür veya bitkisel tedavi yollarını araştırmanız pek bir işe yaramayacaktır.

Doktorunuz alerji testinden çıkan sorunlara göre size sadece ilaç vermeyecek aynı zamanda günlük hayatta nelere dikkat etmeniz gerektiğini de söyleyecektir. Gerekirse alerji kaynaklı burun tıkanıklığı şikayetlerini azaltmak için antihistamin ilaçlar verilebilir. Balgam kurutan dekonjestanlar verilebilir.

Bir de bu konuda imünoterapi  denilen bir tedavi metodu uygulanabilir. Bu alerji iğneleri ile alerji hassasiyetini azaltmaya yönelik bir tedavi şeklidir. Tedavi sonucunda alerjik öksürük şikayetlerinde belirgin bir azalma sağlanabilir.

Alerjik öksürüğünüz var ise genel olarak bazı şeylerden uzak durmalısınız. Bunların başında is, duman ve toz gibi havada asılı duran mikro partiküller gelir. Soba dumanı, sigara dumanı, halı tozu alerjik şikayetleri artıracaktır. Parfüm ve bazı kokular da alerji ve öksürük şikayetlerine neden olur.

Tozu içinden geçiren yani havayı emip daha sonra da tekrar ortama salıveren klasik elektrik süpürgeleri yerine ortamdaki toz ve akarları içine hapseden elektrikli süpürgeleri kullanmak faydalı olabilir.

Odanın nem durumu da önemlidir. Çok kuru olması veya fazla nemli olması öksürük şikayetlerini artırır.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri