Anal Fistül Tedavisi

mide yanması
Paylaş
 

Bir anal fistül, bağırsağınızın sonu (anal kanalı) ile anüsünüzün derisi arasında oluşan küçük bir kanalı tarif eder. Anüs, dışkının vücudunuzdan atılması için dışarıya doğru açılan bir boşluktur.
fistul

Fistül, anüsünüzün etrafındaki deride bir delik gibi görünebilir. Ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Anal apse ile de ilişkisi olan fistüller, anal apselerin kronikleşmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Bir anal fistül çoğunlukla anüs içindeki bir bez enfeksiyonunu takiben oluşan bir anal apse nedeniyle oluşur. Bir anal apse patladığında ve eğer enfekte olmuş sıvı tamamen boşaltılmazsa, anal fistül tedavisi olmanız gerekir..

Belirtiler

Bir anal fistülün en belirgin semptomları şunlardır:

Tahriş olmuş cilt : Anüsünüzün etrafındaki cilt tahriş olmuş, şişmiş, kırmızı ve yumuşak bir hale gelmiştir.

Tekrarlayan anal abseler

Ateş, titreme veya genellikle yorgunluk hissi

Doktorunuzu ziyaret ettiğinizde belirtilerinizi sorar ve tıbbi geçmişinize bakar. Daha sonra fiziksel ve rektal muayene yapacaktır. Bu utanacak bir şey değildir ve doğru teşhis için oldukça önemlidir. Bazı vakalarda, rektumunuzun içinde daha fazla inceleme yapmak için bir proktoskopi gerekebilir. Bunlar genellikle doktorun anal fistül tanısı koyması için yeterlidir.

Bununla birlikte, bazı durumlarda doktorunuz, ultrason, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) testi veya Bilgisayarlı Tomografi (CT) taraması gibi daha ileri tanı testleri yaptırmanızı isteyebilir.

Anal Fistül Tedavisi:

Fistülotomi: Anal fistül için en yaygın ve etkili cerrahi prosedür, fistül ameliyatının yaklaşık% 90’ını oluşturan fistülotomidir.

Bu işlemde, içten dışa açılana kadar fistülün tüm uzunluğu boyunca bir kesi yapılır. Konuma bağlı olarak, anal sfinkterin küçük bir kısmı fistüle erişmek için kesilmelidir.

Bir kez açıldığında, kanal iyice kazınır, fistülün içi boşaltılır ve açık kalır. Çoğu operasyonda, alan 4-8 hafta içinde iyileşir.

Daha karmaşık bir fistül, en az 6 hafta boyunca özel bir drenajın (seton) yerleştirilmesini gerektirebilir ve bundan sonra kesin bir cerrahi tedavi yapılır.

Doktorunuz fistül ameliyatınızı takiben, etkilenen bölgeyi ılık bir banyoda ıslatmaya ve bir hafta boyunca dışkı yumuşatıcıları veya müshil maddeleri almayı önerebilir. Ameliyat sonrası bölgede bir miktar ağrı veya rahatsızlık hissettiğiniz için doktor ağrı kesici ilaçlar verebilir. Çoğu fistül cerrahi tedaviye iyi yanıt verir.

Randevu ve İletişim

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
İletişim & Randevu İçin: 0 553 665 64 02


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bel ağrısı Glifor zayıflatır mı