Öksürüğe Ne İyi Gelir
<h1>Anal Hematom Nedenleri</h1>
Sosyal Medyada Paylaş
27 Mart 2018
oksuruk

Anal Hematom Nedenleri

Anal hematom, anüsün sınırında bulunan bir hematomdur. Hematom, derinin altındaki kan damarlarının dışında lokalize edilmiş bir kan toplamasıdır. Anal hematomlar bazen dış hemoroid olarak adlandırılırlar. Anal hematomlar kısa sürede ortaya çıkabilir ve aşırı derecede ağrılı olabilir. Küçük veya büyük olabilir. Bunlara, dışkılama sırasında veya güçlü öksürme zamanlarında sıkıştıklarında ortaya çıkabilecek

Anal hematom, anüsün sınırında bulunan bir hematomdur. Hematom, derinin altındaki kan damarlarının dışında lokalize edilmiş bir kan toplamasıdır. Anal hematomlar bazen dış hemoroid olarak adlandırılırlar.

Anal hematomlar kısa sürede ortaya çıkabilir ve aşırı derecede ağrılı olabilir. Küçük veya büyük olabilir. Bunlara, dışkılama sırasında veya güçlü öksürme zamanlarında sıkıştıklarında ortaya çıkabilecek sırt basıncı veya ani damar kopması neden olabilir.

anal Hematom

Anal Hematomun Sebepleri Nelerdir?

Anal hematomun temel nedeni travma ve yaralanmadır. Anüsle bağlantılı küçük damarların kopması, ağrıya neden olan bir hematom gelişmesine yol açar.

Anal hematomun en yaygın görülen nedenlerinden bazıları:

 • Kabızlık: Sert dışkı, atmaya çalışırken aşırı zorlanmaya yol açar. Basınçla birlikte, anal bölgede kan damarının yırtılmasına neden olabilir.
 • Ağırlık kaldırma: Fazla ağırlık kaldırılması, anal bölgede zorlanmaya ve yırtılmalara neden olabilir.
 • Güçlü öksürme: Anal bölgede aşırı kuvvet oluşturabilir ve hematom gelişmesine neden olabilir.
 • İnvaziv tıbbi prosedürler: Rektumun anüsünü ve alt kısmını incelemek için kullanılan ve anal alanı kaplayan kan damarlarına zarar verebilen bir proktoskopi gibi tıbbi ekipman.
 • Gebelik
 • Oturma süresinin uzun olması.

Anal hematom semptomları

Başlıca semptom, ağrı ve anüs etrafında yumrulu bir şey olduğu hissidir. Ağrı hafif ya da şiddetli olabilir, genellikle şişme miktarı ile orantılıdır.

Çirkin bir görünüşe sahiptir. Bir anal hematom, anüsün kenarında tipik olarak anal marjinin yanal bölgesinde yer alan küçük bir mor şişlik şeklindedir. Şişme ufak ya da büyük ölçülerde olabilir.

Anal hematom tedavisi hematomunuzun ciddiyetine bağlı olarak, tedavi farklılık gösterecektir. Daha az ciddi vakalarda, ağrıdan kurtulmaya yardımcı olmak için ilaç ve prosedürler biçiminde yöntemler uygulanmaktadır.

Bununla birlikte, ciddi anal hematom vakaları, genellikle ilk yedi günü içinde kesi ve boşaltma gerektirir. Bu genellikle bölgenin lokal anestezi ile uyuşturulmasını ve hematomun kesilmesini ve pıhtının boşaltılmasını içerir. Prosedür, ani rahatlama sağlayabilir, yara bir veya iki gün sonra kendiliğinden kapanır. Hastalara tedavi süresince, alanı sabun ve su ile temiz tutmaları talimatı verilmektedir.

Anal Hematom için Evde Uygulanabilecek Yöntemler

 • Soğuk Kompres yaparak ağrı ve şişlikleri azaltabilirsiniz.
 • Sıcak su oturma banyosu: Günde iki kez uygulayarak ağrı ve şişliklerden kurtulabilirsiniz.
 • Yumuşak minder: Daire şeklinde yumuşak bir yastığa oturmanız, anal bölgeye olan basıncı azaltacaktır.
 • Lifli Besinler: Bağırsaklarınızın daha sağlıklı çalışması ve kabızlığın ortadan kalkması için oldukça önemlidir.
 • Vücudu zorlayan halter, koşu gibi sporlardan bir süre uzak durmaya çalışın.

Randevu ve İletişim İçin: 0 553 665 64 02


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır ©

Bel ağrısı Glifor zayıflatır mı