Ayağa vicks sürmek öksürüğe iyi gelir mi

Paylaş
 

Bildiğiniz gibi piyasada vicks diye bir krem var ağrıyan bölgeye sürüldüğü zaman rahatlık veriyor. Verdiği rahatlığa dayanarak anneler öksürük ve burun tıkanıklığı için de bu kremi kullanıyorlar.

Ayak altına sürülen vicksin bir süre sonra öksürüğü kestiği söyleniyor. Geçenlerde de Milliyet’te de böyle bir haber vardı. Yabancı memleketlerde bile bayanlar (bizim ülkemizde böyle şeyler sık görüldüğü için özellikle yabancı memleketlerde dedim) öksüren çocukların ayaklarının altına viks sürüyorlarmış, bu da onların öksürüklerini kesiyormuş.

Bir şey ortaya atıldığına göre bunu deneyip de sonuç alan kişiler vardır demektir. Ayağın altındaki deri bölgesi kremi emip içindeki maddeleri alabiliyor. Bu da beyni etkiliyor.

Fakat bilimsel araştırmalar vicks’in aslında öksürüğe iyi gelmediğini, beyni iyi gelmiş gibi kandırdığını gösteriyor. Zaten bu ilacın işlevi de öksürüğü kesmek değil bu arada. Rahatlayan bebeklerde öksürüğün kesilmiş olması muhtemel. Çünkü öksürük aynı zamanda bir uyarıdır, beyin ortada bir problem olunca meydana geliyor. Siz beyne ortada bir sorun olmadığına inandırırsanız o da öksürük” emirlerini kesecektir.

Ayrıca vick buharının bebeklere zararı olduğu, bu kremin mukus salgısını artırdığını söyleyen bir kesim var. Netice olarak yetişkinlerde vicks kullanmak kas ağrıları için veya daha rahat nefes almak için faydalı olabilir ama bebekler ve çocuklar için öksürük kesici olarak kullanmamak gerekiyor. Bunun yerine balın içine zencefil karıştırıp çocuğunuza akşamları yedirin.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri