Bakla Hakkında

Paylaş
 

Adı: Bakla sözcüğü Arapça “baki” sözcüğünden kökenlenmektedlr.

Tarihçesi: Bugüne kadar Çin’de yapılan kazılar yaklaşık MÖ 2800 yıllarında tarımının yapıldığını göstermektedir.

Botanik: Baklanın anavatanının neresi olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak Güneybatı Asya olduğu sanılmaktadır. Blryıllıktır. Bakla dikine uzayan ve boyu 1,5 metre kadar olan bir bitkidir.

Satın alırken nelere dikkat etmeli: Badıçları genç ve körpeyken yenir. Bakla badıçları diri ve pörsümemlş olmalıdır. Bu nedenle satın alırken taze olmalarına ve kalın kabuklu olmamalarına dikkat edilmelidir. Bakla içi taze veya kuru olarak yenir.

Saklanması: Taze bakla buzdolabının sebze gözünde 1-2 günden fazla saklanmaz. Uzun süre saklandığında pörsür. Taze İç bakla buzdolabında yaklaşık 1 hafta saklanabilir. Kuru bakla serin kuru yerlerde 1 yıla kadar saklanabilir. Kuru bakla alırken üzerinde ufak böcek delikleri olmadığına bakılmalıdır. Taze baklanın sindirimi kolaydır. Kuru baklanın sindirimi zordur.

Bakla tanelerinin kabuğu soyulmak istenirse 24 saat ısıtılmalıdır. Taze iç bakla çiğ yenebilir. Konserve baklanın gıda değeri kuru bakladan daha azdır. Güney Amerika’da bakla unundan ekmek yapılmaktadır.

Dondurulabilir: Badıcından ayıklanan taze bakla içi 4 dakika suda kaynatılır, buzlu suda çoklanır, iyice kurulandıktan sonra dondurulmaya uygun naylon torbalara konur ve ağzı sıkıca bağlanarak hemen dondurulur. Salata olarak kullanılacak İç bakla pişirildikten sonra dondurulur.

İçindeki bazı maddeler: Protein, karbonhidrat, mineraller (demir, fosfor, kalsiyum, potasyum), vitaminler (provitamin A, B1, B2, B6, C), glikozit, lifli maddeler, yağ (Kuru bakla C vitaminini kaybeder).

100 g kuru bakla 21,3 g protein, 57,6 g karbonhidrat, 1,6 g yağ, 7 g lifli madde içerir.

100 g yeşil (taze) bakla 4 g protein, 7,2 g karbonhidrat, 1,4 mg demir, 50 mg kalsiyum, 64 mg fosfor, 1,6 g yağ içerir.

100 g yeşil (taze badıçlı) bakla 48 kcal içerir.
100 g taze iç bakla 86 kcal içerir.
100 g kuru bakla 310 kcal içerir.

Özellikleri:

Antioksidandır.
Canlılık verir ve güçlü kalmayı sağlar.
Kan şekerini yükseltmez.
Kanında aşırı yağ olanlara yardımcı olur.
Kolesterinin yükselmesini önler.
Pekliği giderir.

Baklada parkinson hastaları için çok önemli olan “dopamln” bulunmaktadır. Bu maddeden yararlanabilmek için baklaya yoğurt karıştırılıp yenmeme-lldir. Parkinsona karşı ilaç alanlar doktorlarına sormadan ilaçların yanı sıra desteleyici olarak bakla yememelidirler. Bazen ilacın etkisini arttırarak rahatsız edici sonuçlara neden olmaktadır.

Diyet gıdalarında yer alan bakla vücuttaki yağ tabakasının azalmasında etkili olduğu gibi şeker hastaları için de yararlı bir gıda maddesidir. Bakladaki karbonhidrat kompleksi bağırsaklardan kana yavaş ve düzenli olarak karışır.

Bakla, içindeki zengin lifli maddeler yüzünden pekliği önler. Ayrıca lifli maddeler yağları bağlayarak kolesterinin yükselmesini önlediği gibi bağırsaklardaki birçok zararlı maddenin de dışkıyla atılmasını sağlar.

içerdiği zengin proteinler nedeniyle etin yerini tutar. Baklaya büyümekte olan çocukların ve hamilelerin beslenmesinde yer verilmesinde yarar vardır.

Haşlanmış bakla taneleri ezilip salatalık suyuyla karıştırılarak yüz maskesi olarak uygulanır.

Dikkat: Kanında yüksek oranda ürik asit olanlar, böbrek hastaları, midesinde iltihap, kronik ishal olanlar bakla yemekten kaçınmalıdırlar. İshalin artmasına da neden olabilir. Bazı insanlarda geçici olarak gaz şişkinliği yapabilir. Sık ve çok yendiğinde baklanın çıban, gut, romatizma, solunum darlığı gibi hastalıklara neden olabileceği ileri sürülmektedir.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bel ağrısı Glifor zayıflatır mı