Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir

balgamlı öksürüğe ne iyi gelir
Paylaş
 

Öksürük günümüzde çoğu insanın problemi haline gelmiştir. Genellikle kış aylarında artan sorunların başında gelir. Bir müddet sonra ise gerçekten katlanılmaz bir hal alabiliyor. Öksürüğünde birkaç türü var bunlardan en kötü olanlarından birisi balgamlı öksürüktür. Hayatımızı çok zorlayan balgamlı öksürük çoğu insanın en büyük problemleri arasında bulunmaktadır.

Balgamlı öksürüğün oluşmasının birkaç sebebi var. Bu sebepler:

-Sigara kullanmak veya çok sigara içilen ortamlarda bulunmak.

-Kapalı ortamlarda balgamlı öksürük oluşmasının sebepleri içerisindedir.

-Rutubetli ortamlar balgamlı öksürük oluşumunda ne yazık ki en önemli sebepler içerisindedir.

-Hava kirliliği de balgamlı öksürük oluşmasına sebep olan faktörler içerisindedir. Ciğerleri solunan pis hava balgamlı öksürük oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Balgamlı öksürükten kurtulmak istiyorsanız ilk başta yukarıda belirttiğimiz ortamlardan birinde bulunuyorsanız veya sigara kullanıyorsanız bunları hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Aksi takdirde balgamlı öksürüğün iyileşmesi ne yazık ki ya çok uzun bir süreç alacaktır. Yada iyileşmeyecektir. Fakat büyük şehirlerde yaşıyorsanız maalesef hava kirliliğinden kaçmak zordur. Hava kirliliği büyük şehirlerde ileri seviyede olduğu için balgamlı öksürüğün oluşması dışında diğer hastalıklarda daha kolay oluşabilmektedir. Havası pis olan şehirlerde yaşıyorsanız en azından hafta sonları havası daha temiz yerlere gitmeniz çok önemlidir. En azından vücudunuz bu süreçte solunan o pis havayı atabilir.

Balgamdan mideniz ulanıyor olabilir. Fakat vücudunuzdan balgamı atmanız gerekir. Balgam çıkartmak vücudu temizleyen faktörlerden birisidir. Bu yönüyle de aslında oldukça faydalıdır.

Sizlere balgamlı öksürüğün nasıl oluştuğuna dair kısa bir bilgi verdik. Şimdi ise sizlere balgamlı öksürüğün geçmesinde size yardımcı olacak birkaç faktörden bahsedeceğiz. Aşağıda listelediğimiz işlemlerden en az birisini yaparsanız balgamlı öksürüğünüz iyileşmeye başlayacaktır.

-Su ve elma kabuklarıyla hazırlayacağınız elma çayı göğsünüzü yumuşatır ve balgamınızın sökülmesini sağlar. Bu özellikleriyle öksürüğünüzün iyileşmesine yardımcı olur. Özellikle bronşit gibi hastalıklara iyi gelir.

-Karanfilde balgam sökücü özelliği olduğu için balgamlı öksürüğe iyi gelmektedir. Çay demlediğiniz zaman çayınızın içine 2-3 tane karanfil atarsanız balgamlı öksürüğünüzün iyileşmesi hızlanacaktır.

-Bilirsiniz ıhlamur bu tarz öksürüklerde ve soğuk algınlıklarına çok iyi gelir. fakat bu sefer ıhlamuru ebegümeci ile kaynatarak kullanacaksınız.Ihlamur ile 2 kaşık ebegümecini kaynatıp, 10-15 dakika dinlendirdikten sonra içmeye başlayabilirsiniz ve gün boyu tüketebilirsiniz.

-Balgamlı öksürüğe en iyi gelen kürlerden birisi tere kürüdür. Bu kürü hazırlamak için yarım litre suyu kaynatın, kaynadıktan sonra içine 14-15 dal tere ekleyin ve 3 dakika kadar haşlayın. Kaynattığınız esnada suyun mutlaka ağzı kapalı olmalı buna dikkat edin. Sonradan sıcakken suyunu süzün. Bu suyu yemeklerden önce veya yemeklerden 2-3 saat sonra tüketin. Böbrek rahatsızlıklarınız varsa bu kürü uygulamayınız.

-Antep fıstığı ve bal karışımı da balgamlı öksürüğe iyi gelmektedir.

-Bal her derde deva desek yeridir. Çörek otuyla balı karıştırarak yerseniz balgamlı öksürüğünüze iyi geldiğini göreceksiniz.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri