Baş ağrısı nasıl geçer ?

Paylaş
 

Baş ağrısı nasıl geçer konulu makalemizde acil durum özelliği taşımayan gündelik hayatta rastladığımız klasik baş ağrılarını geçirmek için pratik bilgilere yer verilmektedir.

Bağ ağrısı günümüzde neredeyse herkesin muzdarip olduğu rahatsızlıklardandır. Stres, hayatımızın içine kadar kimyasal maddeler ile yaşama zorunluluğu, kronik rahatsızlıklar, kapalı ve havasız ortamlar ve hareketsiz yaşam tarzı baş ağrısı vakalarını artırmaktadır.

Her baş ağrısında doktorun kapısını çalmak gerekmediği gibi bazen de kesinlikle ve acilen hastanenin yolunu tutmak gerekir.

Hangi tür baş ağrılarında doktora gidilmeli ?

“Şiddetli baş ağrısı” konulu makalemizde hangi durumlarda doktora gidilmesi ayrıntılı olarak yer almıştır. Burada özetlersek, daha önce karşılaşmadığımız türden belirti veren şiddetli ve süreklilik arz eden baş ağrılarında tereddüt etmeden doktora müracaat edilmelidir.

Kronik baş ağrısı problemi olanlar genellikle ağrının belirtilerinden ne tip bir baş ağrısı ile karşı karşıya olduklarını bilirler.

Bunun dışındaki hafif ve orta şiddetli baş ağrılarını evde yapılabilecek tedavi kürleri ile tedavi etmek mümkündür

Toplumda en sık görülen baş ağrıları

Migren: En meşhur baş ağrısı tipi migrendir. Birisi size “Işığı gözüme tutma, soldan soldan geliyorlar !” diyorsa bu büyük olasılıkla migren ağrısıdır. Migren ağrıları hastanın gününü mahvedecek derecede şiddetli ve bazen ağrı kesicilerle bile dindirilemeyen bir illettir. Migrenin kesin sebebi bilinmese de başlamadan önce hep aynı belirtileri verir. Işığa ve sese duyarlılık, sersemlik, halsizlik, baş dönmesi…

Migren hastaları yarım saate kadar tek yanlık kafa zonklamalarının başlayacağını anlarlar. Birkaç saatten birkaç güne kadar bu ıstırap sürebilir ve çoğunlukla yapılabilecek bir şey bulunmamaktadır. “Migren ağrısına ne iyi gelir ?” konulu makalemizde migrenin pratik tedavisi verilmiş olup burada kısaca değinmek gerekirse migreni tetikleyen ses ve ışık gibi faktörlerden kaçınarak karanlık bir yerde istirahat etmek, fiziksel aktiviteden uzak durmak, rahatlatıcı bitki çayları içmek migren tedavisinde önemli bir rol oynar.

Sinüzit: Burun salgısını üreten mukozanın iltihaplanması ile sinüs boşlukları ve sinüs kanallarının tıkanması ile kendini gösteren sinüzit kronik hale geldikten sonra yaşam boyu dikkatli olmayı gerektirecek rahatsızlıklardandır. Soğuk ve nemli havalar, pis ortamlar, alerjik hastalıklar ve nezle ve grip gibi üst solunum yolu rahatsızlıkları sonucunda bahsedilen iltihaplanma olur. Sinüzit ağrısının belirtisi gözlere vuran ağrı ve burun tıkanıklığıdır.

Bunu engellemek için ıslak saçla dışarı çıkılmaması ve vücudun bağışık sisteminin üst seviyede tutulması gerekir. “Sinüzite ne iyi gelir ?” konulu makalemizde sinüzit tedavisi ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Sinüzit tedavisinde buruna tuzlu çekmek ve burun tıkanıklığını önlemek maksadıyla papatya kürü uygulamak önemli bir yer tutar.

Küme baş ağrısı: Daha çok yirmili yaşlardaki genç erkeklerde görülen bu rahatsızlık yılın belli dönemlerinde cereyan eder. Her sene aynı zaman dilimlerinde baş ağrıları başlar. Küme baş ağrıları bazen çıldırtacak derecede şiddetlidir ve doktor tedavisi gerektirir. Tıbbi ilaçlar dışındaki en iyi çözüm de istirahat ve temiz havadır. Küme baş ağrısı ile hastaneye başvuran hastalara oksijen tedavisi uygulanır.

Gerilim tipi baş ağrısı: En sık görülen baş ağrısı türlerindendir. Bu tip ağrılara kişinin yaşam tarzı sebep olur. Stres, kötü beslenme, sağlıksız ofis ortamı bu ağrıların tetikleyicisidir. Çaresi ise baş ağrılarını tetikleyen faktörlerden uzak durmaktır. Temiz havada yürüyüşe çıkmak, bilgisayar ekranından başını kaldırıp bir süre relax pozisyonda dinlenmek, uyumak ve omuz –baş masajı gerilim tipi baş ağrılarına iyi gelir. Ayrıca rahatlatıcı bitki çayları da ağrıyı hafifletir.

Baş ağrılarının yukarıda sayılanlar dışında yüzlerce sebebi vardır. Başka hastalıklar, başka hastalıklar için kullanılan ilaçlar, stres, genetik faktörler, nörolojik ve psikolojik faktörler baş ağrısına sebep olurlar.

Alkol gibi damarları genişletip daha sonra tekrar daraltarak ağrıya sebep olan illet dışında damar sertliği ve tıkanıklığına yol açan sigara her tür baş ağrısının olası tetikleyicisi ve ağrıyı şiddetlendiren unsurlardır. Stres ise gerek doğrudan gerekse nörolojik ve psikolojik etmenleri negatif yönlü etkileyerek baş ağrısının gizli mimarı olma sıfatını taşır.  Her baş ağrısı türünün ayrı bir tedavisi olsa da, temiz hava, egzersiz, masaj, uyku ve istirahat neredeyse tüm baş ağrılarına iyi gelir.

Kafein tüketimi ve yanlış beslenme –ki bunun başını katkılı fabrika üretimi gıda mamülleri ile beslenme gelir- baş ağrısına giden yolda yer alırlar.

Psikolojik faktörler baş ağrısına yol açan her türlü hastalığı tetiklediği için, baş ağrısı tedavisi insanın kendi moralini düzeltmeye çalışması ile başlamalıdır. Migren gibi kronik baş ağrısı problemlerinin gerçek sebebi hala bilinemese bile üzüntü, kaygı, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların ağrıları tetiklediği ve kötüleşmesine sebep olduğu bilinmektedir.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri