Baş ağrısı nedenleri

Paylaş
 

Uzmanlar bugüne kadar baş ağrısının üç yüz civarında nedenini saptamışlardır. Baş ağrısı nedenleri arasında halkımızca en sık bilinenleri, migren, sinüzit, gerilim baş ağrısı ve küme baş ağrısı sayılabilir.

Migren

Çoğunlukla başın tek tarafını tutan kronik baş ağrısı türüdür. Ataklar halinde gelir, ağrılar şiddetlidir.  Migrenin bir çok türü vardır. Bazı türleri kalıtımsaldır. Yani aileden geçer. Migren ağrıları başlamadan önce bazı belirtiler gösterirler. Işığa ve sese duyarlı olma, kaygı bozuklukları gibi migren belirtileri vardır.

Migren ağrıları başlayınca üç gün aralıksız devam edebilir. İşin kötü tarafı çoğu migren türüne ağrı kesiciler işe yaramaz. Bununla birlikte migrenin ağrı kesiciyle geçen daha hafif türleri de mevcuttur.

Baş ağrısı ile birlikte gelen mide bulantıları ve yorgunluk migren belirtileridir. Migrenli hastalara fiziksel aktiviteden, sesten, ışıktan kaçınarak dinlenmeleri önerilir. Hayat boyu süren migren olduğu gibi bir süre sonra sona eren migren türleri de mevcuttur. Migren tedavileri genellikle migreni tamamen yok etmek için değil etkilerini azaltmak veya tetikleyen faktörleri yok etmek üzerine kurulmuştur.

Sinüzit

Soğuk ve nemli bölgelerde yaşayan kişilerde daha sık görülen bir hastalıktır.  Sinüsleri temizleyen ince kanalların tıkanması ve mukoza zarının iltihaplanması ile sinüzit ağrısı oluşur.

Alerjik hastalıklar, tekrar eden üst solunum yolu hastalıkları, polip ve geniz eti gibi faktörler sinüzite yol açabilir. Eğer sinüsleri temizleyen kanallar temizlenmezse hastalık kronik bir hal alır ve sık sık kendini tekrarlar.

Sinüzit ağrısının belirtileri, gözlere vuran baş ağrısı ve burun tıkanıklığıdır. Burunu açmak için genize tuzlu su çekmek işe yarayabilir. Şiddetli iltihaplarda bu işe yaramaz, ağrı kesici kullanarak ağrının geçmesi gerekir.

Sinüzit hastalarının hastalığın nüksetmemesi için bazı koruyucu önlemleri alması yerinde olacaktır. Banyodan çıktıktan sonra saçları kurulamak, soğuk havalarda şapka takmak etkili olacaktır.

Şiddetli sinüzit ağrısı olanlar için cerrahi tedavi de uygulanmaktadır.

Küme baş ağrısı

Çoğunlukla yirmili yaşlardaki erkeklerde görülen bir hastalıktır. Mevsim geçişlerinde daha sık rastlanır. Bazen kırkbeş günü bulan dönemlerde baş ağrısı görülür. Ağrı ataklar halinde günde bir ila sekiz kez gelir. Oldukça şiddetlidir. Hatta intihara sürüklediği bile olmuştur.

Küme baş ağrısının nedeni nörolojiktir, bir şekilde kafadaki sinirlere baskı başlar ve şakaklarda ağrıya yol açar.  Kronik küme baş ağrısı olanların doktor tedavisine ihtiyaçları vardır. Küme baş ağrısına yapılacak en basit tedavi hastanın temiz hava almasını sağlamaktır. Çünkü ağrının bir sebebi de oksijen  eksikliğidir.

Gerilim tipi baş ağrısı

Gerilim tipi baş ağrısı çoğu kişide görülmesine rağmen kesin sebebi ve tetikleyicilerinin ne olduğu bilinmeyen bir baş ağrısı türüdür. Ağrılar hafif veya orta şiddette olabilir. Bazen kısa, bazen de daha uzun süreli olabilir.

Gerilim tipi baş ağrısına stres ve stabil yaşam tarzının yol açtığı sanılmaktadır. Uzun süre aynı ortamda ve aynı duruş pozisyonda çalışmak ve stresli ortam bu tip ağrılara yol açabilir. Ensenizde veya omuz çevresinde sertlik hissediyorsanız, elinizle bu bölgelere masaj yapmanız, oturduğunuz yerden kalkıp bir miktar yürümeniz veya rahat bir konumda dinlenmeniz ağrıyı hafifletecektir. Gerilim tipi baş ağrısı sıkça sizi rahatsız ediyorsa doktora başvurmakta fayda vardır.

Rahatlatıcı bitkisel çaylar, özellikle zencefil çayı gerilim tipi baş ağrısına karşı etkilidir.

Yukarıda sayılanlar baş ağrısı nedenlerinden sadece bir kaçıdır. Bir çok baş ağrısı türünün hangi sebepten kaynaklandığı hala bilinememektedir. Stres ve psikolojik faktörler baş ağrısı oluşumunda etkilidir. Bunun yanı sıra açlık, susuzluk, havasız mekanlarda uzun süre kalmak, duruş bozuklukları da baş ağrısı sebebidir.

Baş ağrıları bazen de başka hastalıkların veya kullanılan ilaçların yan etkisiyle baş ağrısı oluşur. Bunun dışında psikolojik ve nörolojik kaynaklı bir çok baş ağrısı türü bulunmaktadır.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri