Baş ağrısına ne iyi gelir ?

Paylaş
 

Baş ağrısına kesin bir formül bulunsaydı kapış kapış giderdi her halde. Neredeyse herkeste görülen bu sorunun kesin bir çaresi olmasa da etkisini azaltacak çözümler keşfedilmiş.

Fakat öncelikle neden başımızın ağrıdığını bilmek gerekir. Nedenini bilelim ki çözümünü ona göre üretelim:

Baş ağrısı nedenleri

Migren

Migren baş ağrısının yaygın sebeplerinden birisidir. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde onunun migren ile tanışıklığı olduğu tahmin edilmektedir. Migren orta veya şiddetli tekrarlayıcı özelliği olan bir baş ağrısı türüdür. Genellikle başın yarısında ağrı görülür. Ağrı süresi birkaç saat ile birkaç gün arasında değişebilir. Bir çok migren hastası ağrı nöbeti gelmeden önce bunu hissedebilir.

Tıp dünyası yüzyıllardır hummalı bir şekilde insanın neden migrene yakalandığını araştırsa da tatmin edici bir sonuç bulamamıştır. Hem genetik faktörlerin hem de çevre koşullarının migren oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir. Migren nöbetlerini daha az hasar ile atlatmak ise tamamen kişinin kendisine bağlıdır.

Tıp dünyası migrenin oluşumunu beyin sapanındaki sinirlerin bilinmeyen şekilde tetiklenmesi ve anormal şekilde faaliyet göstermesi  olarak tarif etse de neden böyle olur, halen kimse bilememektedir.

Aslında hayatınızda hiç migren olmamışsanız bu durum garip gelebilir. “Sinirlerimiz neden böyle yapsın ?” diyebilirsiniz. Gerçek şu ki bilim dünyası nöroloji (sinirbilim) alanında oldukça az bilgiye sahiptir ve vücudumuzun bir çok yerindeki sinirler bazen anlaşılmaz davranışlarda bulunabilmektedir.

Migren nasıl anlaşılır ?

Baş ağrının gün aşırı devam etmesi, başın sadece bir yarısının ağrıması ve atak sayısının beşi geçmesi migrene işaret eder. Ayrıca migrende aşağıdaki belirtiler görülür.

Migrenin belirtileri

Migren ağrıları yaklaştıkça kişide bir sinirlilik ve huzursuzluk başlar. Sese, ışığa hassasiyet, ishal veya kabızlık, durgun ruh hali veya iştah açılması… Kısacası ortada bir anormallik vardır. Bazı kişilerde migren “auralı” geçer. Bu kısaca anormalliğin had safhaya ulaşmasıdır. Süresi yaklaşık bir saati bulan bu evrede görme bozukluklarından tutun karıncalanmaya kadar bir dizi anormallik yaşanır. Ağrı geliyorum demektedir. Bazı kişilerin migreni ise “aurasız”dır.

Daha sonra ağrı başlar. Başın bir tarafı isyan bayrağını açmıştır. Sese ve ışığa karşı duyarlılık artar, hareket ettikçe ağrı şiddetlenir. Karanlık ve ıssız bir yerde yatıp geçmesini beklersiniz. Genellikle tek çözüm budur. Ağrı süresince ishal, terleme, mide bulantısı, görme bozuklukları, baş dönmesi ve sersemlik gibi şikayetler olabilir.

Migren ağrısı geçince birden eski halinize dönemezsiniz. Sersemlik, sindirim sistemi şikayetleri, geç anlama ve halsizlik gibi durumlar ortaya çıkar. Kesinlikle keyifsizsinizdir.

Migren ağrılarını kesmek veya hafifletmek için ağrıkesiciler vardır. Doktor tavsiyesiyle kullanabilirsiniz. Fakat bazen yeterli etkiyi göstermeye bilirler.

Migrene karşı ne yapmalı ?

Açlık, susuzluk, depresyon ve psikolojik kaygıların migreni tetikleyebileceği düşünülmektedir. Migrene yatkın kişilerin migren nöbetlerine yakalanması kaçınılmaz olsa da hayat koşullarının kötü olması, maddi sıkıntılar, aşk acısı, çözemediğimiz problemler, tanıdığımız birilerini kaybetmek, amir baskısı veya buna benzer can sıkıcı durumlar migren ataklarını sıklaştırır ve daha acılı geçmesine yol açar. Bu tür durumların önüne geçmek zor olsa da migren ataklarını yarı yarıya azaltan ilaçlar bulunmaktadır. Doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Aspirinin de migren ağrılarını durdurucu etkisi vardır. Bir süre yalnız kalıp dinlenmek migren ağrılarını hafifletmektedir.

Son yıllarda migren ağrısı için botoks tedavisi de uygulanmaktadır. Bu yöntemde sinir uçları köreltilerek ağrı kesin olarak dindirilmektedir.

Migren ağrılarını kesmek için bitki hapları da kullanılmaktadır. Gümüşdüğme bitkisi ve kediotunun yatıştırıcı özelliği vardır.

Küme baş ağrısı

Toplumda nadir görülen baş ağrısı türüdür. Ağrı nöbetleri periyodiktir. Ve geldiğinde o kadar şiddetlidir ki kişi duyduğu acıdan intihar etmek ister. Kaynağı nörolojiktir. Fakat buna neyin sebep olduğu hala bilinememektedir.

Bu baş ağrısı türüne küme baş ağrısı denmesinin sebebi yılın bazı zamanlarında ağrı dönemi oluşmasıdır. Ağrı döneminde baş her gün ve genellikle günde birkaç kez atak halinde ağrır. Ağrı dönemi birkaç hafta da olabilir, birkaç ay da olabilir.

Gün içindeki ağrı atakları onbeş dakika ile iki saat arasında sürer. Ağrı nöbetleri gece uyurken başlayınca uykudan uyandırır. Ağrı aniden başa saplanır, giderken de aniden gider. Ağrı sonrasında yorgunluk görülür.

Küme baş ağrısı teşhisini ancak doktor koyabilir. Kocakarı ilaçları ile tedavi edilmez. Bazı ilaçlar ve tedavi yöntemleri ile bu ağrılar hafifletilebilmekte veya geciktirebilmektedir. Düzenli yaşam ve zararlı alışkanlıklardan kaçınmak bir nebze tedaviye yardımcı olmaktadır.

Sinüzit

Sinüzit kişinin yaşam kalitesini iyiden iyiye düşüren bir baş ağrısı türüdür. Burunun üst tarafında bulunan sinüs boşluklarındaki mukoza zarının iltihaplanması ile oluşan ağrıdır. İltihap sonucunda mukoza şişerek  alın, göz ve çevresinde ağrıya yol açar. Bu iltihaplanmanın en önemli sebebi mikrop veya alerjen maddeler nedeniyle sinüs boşluklarını periyodik olarak temizleyen ince sinüs kanallarının tıkanmasıdır. Bazı kimseler sinüzite daha yatkındır.

Sinüs kanallarınız genetik olarak ince ise,
Burnunuzda et, polip veya var ise, burnunuzun şeklinde bozukluk var ise,
Nemli bölgelerde yaşıyorsanız,
Bünyeniz zayıf ve sık hasta olan birisiyseniz,
Astım veya alerjik sorunlarınız varsa,
Sürekli diş problemleri ile boğuşuyorsanız,
Sinüzit olmaya meyillisiniz demektir.
Yukarıda sayılan sebepler sinüzit ağrılarını tetikleyecektir.

Sinüzit tedavisi

Kronik sinüzit hastasıysanız bu rahatsızlığı ömür boyu yaşarsınız. Ağrılar başlayınca dindirmek zordur, bu nedenle koruyucu tedbirler almak daha önemlidir. Islak veya nemli saçla dışarı çıkmamak, havasız ortamlardan uzak durmak, banyodan çıkınca saçları kurutmak gerekir. Eğer sinüzitseniz her türlü üst solunum yolu enfeksiyonunlarının baş ağrılarını tetikleyebileceğini aklınızdan çıkarmayınız. Bu yüzden düzenli meyve tüketmeye, bağışıklık seviyenizi korumaya dikkat ediniz. Uzun süre bilgisayar başında kalmak ve az su tüketimi de sinüziti tetikleyebilir.

İltihabı kurutmak için buruna tuzlu su çekmek faydalıdır. Bunun hemen etkisini görmeyebilirsiniz ama mikropları öldürmek için bundan daha basit bir yol da yoktur. Baş ağrıları göze vuracağı için televizyon, telefon, tablet veya bilgisayar ile gözlerinizi yormayınız. Mümkünse istirahat ediniz, uyuyunuz.

Diğer baş ağrısı nedenleri

Eğer şiddetli ve daha önceden rastlamadığınız bir ağrı başınıza saplandıysa, ölümcül bir vaka ile karşı karşıya olabilirsiniz. Kendi kendinize bunun nedenini araştırmak veya koca karı yöntemlerini uygulamaya koyulmak yerine doğrudan doktora gitmelisiniz.

Eğer sıkça başı ağrıyan birisiyseniz bunun sebebi şunlar olabilir:

Suyu az tüketen birisiniz
Düzensiz bir hayatınız var, uykunuzu alamıyor, düzensiz besleniyorsunuz,
Alkol veya sigara bağımlığınız var,
Ofis çalışanısınız. Havasız ortamda saatlerinizi geçiriyor, bilgisayar radyasyonuna fazla maruz kalıyorsunuz.
Beyninizde tümör var.
Yan etkisi baş ağrısı olan bir hastalığınız var.
Bunların dışında açlık veya bir konu üzerinde fazla düşünme baş ağrısı yapabilir. Bir çok baş ağrısının sebebi ise psikolojiktir. Moraliniz bozulduğunda, üzüldüğünüzde veya strese girdiğinizde başınız ağrıyabilir.

Baş ağrısına ne iyi gelir ?

Bazı şeyler genel olarak baş ağrısını hafifletir. Uyumak, temiz hava almak, kafayı boşaltmak, ses, ışık ve kalabalıktan uzak durmak gibi basit tedbirlerle baş ağrısını azaltmak mümkündür.

Vücuda yeterli su alınmaması da baş ağrısı yapar. Bu nedenle başınızın ağrımaması için bol bol su içiniz.

Alerji de bir başka baş ağrısı sebebidir. Neye alerjiniz olduğunu tespit edip bunlardan uzak durmalısınız.

Doktor tavsiyesi ile ilaç kullanmak veya cerrahi operasyonlarla sinirleri köreltmek şüphesiz ki baş ağrısı için daha etkili çözümlerdir. Son zamanlarda migren, sinüzit ve küme tipi baş ağrılarını kökten yok etmek için cerrahi tedaviler uygulanmaktadır.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri