Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer

Paylaş
 

Bebeklerde burun tıkanıklığı oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bebeğin hırıltılı nefes alması, sürekli huzursuz olması ebeveyni oldukça huzursuz etmektedir. Akan burnun temizlenmesi kolaydır fakat burun tıkanık ise serum fizyolojik kullanarak açılması gerekir.

Serum fizyolojik esas itibariyle okyanus suyudur. Bebeğin burnuna serum fizyolojik damlatılınca bir süre sonra burun akıntısı gelerek burun yolu açılmaktadır.

Maalesef serum fizyolojik fiyatları bazı aileler için oldukça yüksektir. Bebekte sürekli burun tıkanıklığı oluyorsa bunun külfeti fazla olacaktır. Evde serum fizyolojik sıvısı hazırlamak mümkündür.

Bir litre kaynamış ve soğumuş suya bir çay kaşığı tepeleme tuz ve bir tatlı kaşığı karbonat eklenir ve karıştırılır. Tuzun iyotsuz olması gerekir. Daha fazla bilgi için Evde serum fizyolojik yapımı konulu yazıyı inceleyebilirsiniz.

Evde serum fizyolojik hazırlanınca bunu eskiden kullandığınız boş bir burun spreyi kabına boşaltır, kullandıkça yeniden doldurursunuz.

Burun tıkanıklığını açmak için piyasada satılan burun aspiratörlerini kullanan aileler vardır. Fakat bebeğin burnunun bu şekilde suni temizliğinin yapılmasını bazı doktorlar uygun bulmamaktadır. Dolayısıyla burnu tıkanan bebeğe tıkanıklığı açmak için uygulanabilecek en uygun yöntem serum fizyolojik kullanmaktır.

Bebekte burun tıkanıklığı sorunu ile karşılaşmamak için bebeğin odasının fazla kuru olmaması ve bebeğin yeterli suyu alması gerekmektedir. Kaloriferli evlerde bir kaba su koyup odada bekletmek yeterlidir.Doktor tavsiye etmediyse buhar makinasına ihtiyaç yoktur.

Sık sık hastalanan, öksüren, burnu tıkanan bebekler için en iyi koruyucu tedavi usulü annenin bebeğini düzenli emzirmesidir.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri