Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer

Paylaş
 

Bebeklerde burun tıkanıklığı oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bebeğin hırıltılı nefes alması, sürekli huzursuz olması ebeveyni oldukça huzursuz eder. Akan burnun temizlenmesi kolaydır fakat burun tıkanık ise serum fizyolojik kullanarak açılması gerekir. Okyanus suyundan ibaret olan serum fizyolojik eczanelerde ederine göre pahalı fiyatlara satılmaktadır. Bebekte sürekli burun tıkanıklığı oluyorsa bunun külfeti fazla olacaktır. Bu nedenle evde serum fizyolojik yapımını anlatan yazımı bir süre önce yayınlamıştım. Burada özetlersem; bir litre kaynamış ve soğumuş suya bir çay kaşığı tepeleme tuz ve bir tatlı kaşığı karbonat eklenir ve karıştırılır. Tuzun iyotsuz olması gerekir. Daha fazla bilgi için o yazımı inceleyebilirsiniz. Evde serum fizyolojik hazırlanınca bunu eskiden kullandığınız boş bir burun spreyi kabına boşaltır, kullandıkça yeniden doldurursunuz.

Burun tıkanıklığını açmak için piyasada satılan burun aspiratörlerini kullanan aileler vardır. Fakat bebeğin burnunun bu şekilde suni temizliğinin yapılmasını doktorlar uygun bulmamaktadır. Yani demek oluyor ki burnu tıkanan bebeğe tıkanıklığı açmak için serum fizyolojikten başka bir şey kullanmıyoruz. Hele ki kendimiz de uyguladığımız burun tıkanıklığı açma yöntemlerini uygulamıyoruz.
Bebekte burun tıkanıklığı sorunu ile karşılaşmamak için bebeğin odasının fazla kuru olmaması ve bebeğin yeterli suyu alması gerekmektedir. Kaloriferli evlerde bir kaba su koyup odada bekletmek yeterlidir. Doktor tavsiye etmediyse buhar makinasına ihtiyaç yoktur. Emen bebekler suyu anne sütünden alırlar. Bebeğiniz hastalandığında, bu ister ishal, ister nezle gibi bir hastalık olsun bebeği daha fazla emzirmek gerekir.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bel ağrısı Glifor zayıflatır mı