Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir ?

Paylaş
 

 

Bebeğiniz öksürüyorsa bunun sebebi herhangi bir hastalık olabileceği gibi çevresindeki maddelerden birisi boğazını tahriş etmiş de olabilir. Öksürük sayesinde boğazdaki ve akciğerdeki mikropların dışarı atılması sağlanır. Bir akıntı olmaksızın kuru öksürük oluyorsa bunun sebebi toz, sigara dumanı veya bir maddeye gösterdiği alerji olabilir.

Bebeklerde öksürük şurubu kullanılması tavsiye edilmez. Çünkü öksürük bebeğin balgamı ve boğazındaki mikroskobik yabancı maddeleri dışarı atar. Öksüren bebeğin rahatlaması ve balgamı daha rahat atması için annenin dizine yüzü koyun yatırılıp sırtına hafifçe vurmak (gaz çıkartır gibi) faydalıdır.

Bebeklerde öksürüğün sebebi kuru hava olabilir. Odanın nemi gereğinden az ise boğazın tahriş olması daha kolay olacaktır. Kalorifer peteğinin üzerinde su dolu bir kap bulunması odaya nem verecektir. Bunun aksi olarak rutubetli ortamda büyüyen bebek hastalıklara daha kolay yakalanır ve daha sık öksürür. Bu nedenle bebeğin bulunduğu ortam ne kuru ne de rutubetli olmalıdır.

Bebeklerde öksürük geceleri artıyorsa bebeğinizi rahatlatmak için daha yüksek yastık kullanmalısınız. Ayrıca yatmadan önce ılık sıvı bir şeyler vermek boğazı yumuşatacağı için öksürüğü azaltacaktır.

Eğer bebeğiniz bir buçuk yaşından büyükse ılık suya limon ve bal karıştırarak verebilirsiniz.

Bebeklerde öksürüğe iyi gelen besinler

Bir buçuk yaşından büyük bebekler için öksürüğe en iyi gelen şey bal ve zencefil karışımıdır. Çocuklar çam balını çiçek balına göre daha kolay tüketirler.  Zencefil toz zencefil olabileceği gibi yaş zencefilin rendelenmiş hali de olabilir. Bu karışım akşamları yatmadan önce bir veya duruma göre iki tatlı kaşığı bebeğe yedirilirse bebeğiniz geceyi daha rahat geçirir. Zencefilin boğazdaki gıcığı alma özelliği vardır. Bal ise zencefilin acı tadını dengeler ayrıca vücut direncini artırır.

Bebeklerde öksürük tedavisinde boğazı nemli ve ılık tutmak gerekir. Bunu çeşitli bitki çayları sağlar. Bitki çayları ve çeşitli meyve suları hastalık sonucu kaybolan mineralleri yerine koymada ve bağışıklığı güçlendirmek için vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri sağlamada önemli bir yet tutmaktadır.

Elma çayı hazırlanması kolay ve bebeklerin tadını sevdiği bir çaydır. Kabuklarını soyduğunuz elmayı birkaç parçaya bölün ve ıhlamur ile karıştırarak çaydanlıkta kaynatın. İçine elma çekirdekleri, tarçın veya karanfil katabilirsiniz. Gün içinde bebeğiniz sıvıya ihtiyaç duyduğunda ılık olarak içiriniz. Eğer bebeğiniz on iki aylıktan büyükse tatlandırmak için baldan faydalanabilirsiniz.

Bebeğiniz bir yaşından büyükse boğazı sıcak tutmak için pekmez-karabiber karışımından faydalanabilirsiniz. Bu karışım uzun süre bebeğinizin boğazını sıcak tutarak öksürüğü kesecektir. Pekmez yerine bal da kullanabilirsiniz. Bal karabiber karışımı da aynı etkiyi yapacaktır.

Eğer bebeğiniz bir yaşından küçükse bal vermeyiniz. Bunun yerine ıhlamur ve ayva yaprağını kaynatıp ılık olarak içiriniz. Kaynatırken ayva çekirdeklerini de ilave ederseniz güzel bir rengi olur.

Hasta ve öksüren bebeğinize enerji vermek ve boğazı yumuşatmak için tereyağı-pekmez karışımından faydalanabilirsiniz. Yalnız bunu verirken ölçü kaçarsa bebeğini dışarı çıkarabilir. Ölçülü verilmelidir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun öksürüğe iyi gelen kürünün bir benzeri bebeklerde öksürüğü kesmek için kullanılır. Bir soğan birkaç parçaya bölünerek çaydanlıkta kaynatılır. Bu sıvının tadı bebeğe hoş gelmeyeceği için bal veya pekmezle içirilir.

Bebeklere iyi gelen bir soğan kürü de şu şekilde yapılır:

Soğan ince ince doğranır.(Yemeklik değil, piyaza doğrar gibi doğranacak) Derin bir kaba konup üzerine şeker dökülür ve bir süre bekletilir. Bir iki saate kalmadan şeker soğanın tüm suyunu dışarı salmasını sağlayacaktır. Bu suyu bitene kadar birkaç saatte bir tatlı kaşığı olarak bebeğe içiriniz. Bittiğinde yenisini yaparak öksürük geçene kadar tekrarlayınız.

Bir başka soğan kürü de balla yapılır. Büyük bir baş kuru soğanın dış kabuğu soyulur ve üstten göbeği çıkartılır. Alttan göbeğe doğru iğne ile delik açılır. Bu delik suyun akacağı kadar geniş, balın akamayacağı kadar dar olmalıdır. Çıkarılan kısım üstte kalacak şekilde bir kaba konur. Soğandan çıkardığımız bölgeye bal koyulur. Zamanla soğan balın etkisiyle suyunu delikten aşağı verecektir. Eğer delikten bal da akarsa tekrar soğanın içine koyun yeniden süzülsün. Elde edilen suyu ara ara bebeğinize içirebilirsiniz.

Soğan kürüne benzer olarak turp kürü de yapılır. Turp kürü özellikle astım hastaları ve tekrarlayan üst yolunum hastalarında bağışıklığı güçlendirmek ve ciğerleri rahatlatmak için uzun süreli devam edilen bir kürdür. Bebek ve çocuklarda görülen  tekrarlayan öksürüğün uzun süreli tedavisinde turp kürü yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılır.

Turp kürü kara turp ve çam balı ile yapılır. Bir tane kara turp yıkandıktan sonra üst kısmı kapak gibi kesilir ve kabak oyacağı ile içi oyulur. Turpun kabuğu soyulmaz. Turpun içine bal koyup bir kaseye yerleştirilir. Birkaç saat sonra bal turpun bütün suyunu kaseye akıtmasını sağlayacaktır. Elde edilen su öksürük için şifalıdır. Akşamları yatmadan önce en az bir yemek kaşığı olmak üzere her gün uygulanır. Astım veya alerji nedeniyle sık öksüren çocuklarda bu kür tedavi boyunca uygulanır. Bir buçuk yaşından büyük bebeklerde de bu kür uygulanabilir.

Bebeklere öksürük tedavisine yardımcı olmak için karışık çay da yapabilirsiniz. Karışık çak bebeğinizin ihtiyacı olduğu vitamin ve mineralleri vererek doktor tedavisine yardımcı olacaktır. Bebeklere öksürük şurubu verilmediği için boğaza ve bünyeye iyi geldiği için karışık çaylar bebeklere içirilmektedir. Karışık çay öksürüğe iyi geldiği bilinen bitkilerin karıştırılması ile elde edilir. Bunlar, nane, ıhlamur, okaliptüs, meyan kökü, adaçayı, elma, kekik ve tarçındır. Bunlar suda kaynatılır ve suyu bebeğin susadığı zamanlarda içirilir. Karışık bitki çayına tat vermek için bir yaşından küçük bebeklerde pekmez, bir yaşından büyük bebeklerde ise bal kullanılır.

Burada yer alan bebeklerde öksürüğe iyi gelen bitkiler halkımızca deneme yanılma yoluyla tespit edilmiş, denenmiş ve sonuç alınmış bitkilerdir. Hiçbir zaman doktor tedavisinin yerine geçmez, tıbbi tedaviye yardımcı olan bitki kürleridir.

“Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir ?” konulu makale ile ilgili olarak “ Öksürüğe ne iyi gelir ?” ve “Kuru öksürüğe ne iyi gelir ?” konulu makalelere göz atabilirsiniz.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri