Beta mikrobuna hangi antibiyotik kullanılır

Paylaş
 

Kış aylarında çocuklarımızın korkulu rüyası beta mikrobuna hangi antibiyotik kullanılır bilgi vereceğim. Ama beta mikrobu nedir, nelere yol açar kısaca açıklayayım.

Bu mikroba halkımız “Beta virüsü” adını takmıştır. Aslında bu yanlış bir tanımlamadır. Çünkü Beta mikrobu virüs değil Streptokok türünün alt gruplarından olan A Grubu Beta hemolitik streptokoklar sınıfına giren bakteri grubuna verilen bir addır.

Bildiğiniz üzere antibiyotikler virüslerde işe yaramaz. Yani Beta virüsü hakikaten virüs olsaydı antibiyotikle tedavi edilemeyecekti. Ama bir bakteri grubu olduğu için tedavi için antibiyotik kullanılır. Üstelik antibiyotik kullanmadan da beta mikrobunun neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek, hastaları iyileştirmek çok güçtür.

Beta mikrobu hangi hastalıklar yol açar ?

Beta mikrobunun en fazla zarar verdiği kesim kreş çocukları ve ilköğretime giden çocuklardır. Yani 3-4 yaşından itibaren 14-15 yaşına kadar çocuklar kış aylarında beta mikrobu kapmaya müsaittirler.

Beta mikrobunun yol açtığı başlıca iki hastalık vardır. Birincisi boğazın iltihaplanması (farenjit) diğeri de bademcik iltihaplanması yani tonsilittir.

Farenjit veya tonsilit geçiren çocukta ağız kokusu çok kötü olur ayrıca yüksek ateş de görülebilir. Çocuk halsiz düşer, boğazında ağrı olduğu için yutkunma güçlüğü çeker, bu nedenle yemek yemek istemez, yediğini kusar. Bunlara ilave olarak mide bulantısı ve karın ağrısı da çekebilir.

Eğer çocukta yüksek ateş olursa üşüme ve buna bağlı olarak titreme görülür. Boğazda kızarıklık, bademciklerde beyaz lekeler görülür. Boğaz ağrısı ve öksürük de görülecektir.

Beta mikrobunun bulaştığı herkes illa ki farenjit olacak değildir. Bazı insanlar sadece taşıyıcı olurlar.

Beta mikrobuna hangi antibiyotik kullanılır ?

Bu bakterinin en iyi ilacı penisilin ile yapılan antibiyotiklerdir. Penisilin küf mantarının ürettiği bir madde olup bu madde bakterilerin üremesine mani olarak vücuttan bakterileri temizlediği için ilaç sanayisinde kullanılır. Ama negatif bir yönü vardır. Bu da bazı kişilerin penisiline alerji duymasıdır.

Bazı kişiler penisiline aşırı derecede alerji duyarlar ve nadiren de olsa penisilin nedeniyle hayatını kaybedenler vardır.

Beta mikrobu için penisilinden yapılma antibiyotikler kullanılır ama doktorun bu ilacı yazmadan önce hastada penisilin alerjisi var mı öğrenmesi gerekir.

Günümüzde penislin bazlı antibiyotiklerden en bilindik olanı Augmentin’dir ve beta mikrobu kaynaklı farenjit ve tonsilit hastalıklarında bu antibiyotik sıklıkla yazılmaktadır.

Augmentin bu hastalıkları tedavi eder ama ilacın prospektüsünü iyi okumak gerekir. Çocuklarda Augmentin yaş ve kiloya göre dikkat edilerek kullanılır. Bu hususa kesinlikle uymak gerekir. Augmentin’in sadece yetişkinlere göre olanı da vardır.

Bu hususları neden özellikle belirttiğimi arz edeyim. Ülkemizdeki sağlık sisteminin çok da hızlı çalışmaması 5 dakikada reçete edilebilecek bir ilacı bir sürü test yaptırdıktan sonra ancak 5-6 günde yazan doktorlar nedeniyle hem katkı parası vermemek, hem zaman kazanmak hem de günlük işinden olmamak için bazı kişiler doğrudan eczanelerden Augmentin almaya çalışmakta, kendi kullandığı ilacı çocuğa vermeye çalışmakta veya tanıdıklarından aldıkları yarım Augmentin’leri kullanmaya çalışmaktadır.

Yukarıda belirttiğim gibi çocuğunuzun alerjisi var mı yok mu bilmeden rast gele Augmentin verirseniz veya yetişkinleri için olanında verirseniz çocuğu anaflaktik şoka sokar ve öldürebilirsiniz. Boğaz ağrısına Augmentin iyi gelse de beta mikrobunu bu ilaç tedavi etse de yine de doktor çocuğunuzu görsün, onun reçete ettiği ilacı kullanın.

Augmentin kullanımıyla ilgili en sık yapılan diğer bir hata ise ilacı bitirmeden çocuk biraz toparlandı diye ilacı yarıda kesmektir. Bunu yapanları mantığı şudur: “Çocuk iyileştiğine göre boş yere kimyasal vermeyeyim” yada “ ilacı ziyan etmeyeyim bir ay sonra çocuk tekrar hasta olursa geri kalanını veririm”

Sakın ha böyle yapmayınız. Doktor ne dediyse veya ilaç prospektüsünde ne kadar dediyse o kadar kullanınız. Genellikle bu süre 10 gün veya ilaç tamamen bitene kadardır. Antibiyotik zamanından erken kesilirse vücutta kalan bakteriler direnç kazanır ve hem iyileşme süresi uzar hem de bir dahaki enfeksiyonda antibiyotiğe daha fazla direnç gösterirler. Ayrıca antibiyotik erken kesilen kişiler beta mikrobu taşıyıcısı haline gelirler ve birkaç hafta boyunca etrafındaki kişilere bakteri bulaştırıp hasta ederler.

Mide bulantısı olursa  Antiemetik  ilaçlar kullanabilirsiniz.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri