Boğaz kuruluğuna ne iyi gelir

Paylaş
 

Kış aylarında boğaz kuruluğu sıkça rastlanıyor. Özellikle de sabahları burun tıkanlıklığına bağlı ağızdan nefes alma, nezle grip gibi hastalıklar ve sigara alışkanlığına bağlı boğaz kuruluğu ve öksürük şikayetleri görülüyor.

 Boğaz kuruluğuna limonlu çay, çeşitli bitki çayları veya pastil kullanmak iyi gelir. Mikrop kırıcı nitelikte olması nedeniyle tuzlu su ile gargara yapmak faydalı olacaktır.

Kış aylarında boğaz kuruluğuna klima kullanımı ve kaloriferlerin sürekli yanması da neden olur. Ortamdaki nemim kaybolması boğazın kısa sürede kurumasına yol açar. Su tüketiminin yetersizliği ve alerjiler de boğaz kuruluğuna neden olan faktörlerdir.

Boğaz kuruluğuna ne iyi gelir ?

Sıvı tüketimine dikkat ederek, gün içinde ıhlamur, limonlu çay, salep gibi içecekler veya çorbalar yardımıyla boğazı nemli tutarak, ara sıra tuzlu su ile gargara yaparak kronik olmayan boğaz kuruluğundan kurtulmak mümkündür.

Limon suyuna bal karıştırıp içmek, buna zencefil zerdeçal gibi baharatları eklemek boğazı rahatlatacaktır.

Boğaz kuruluğunun önemli bir sebebi de alkollü içki tüketimidir. Vücut alkolü parçalarken daha fazla miktarda suya ihtiyaç duyar bu da susuzluk, dolayısıyla boğaz kuruluğu oluşturur. Alkol alışkanlığını bırakmak da boğaz kuruluğuna iyi gelir.

Boğazın kuru olduğu, tahriş olmaya müsait olduğu günlerde yutkunma ve konuşma güçlüğü olabilir bu yüzden gün içinde fazla konuşmamak, ses tellerini dinlendirmek daha iyi olur. Boğazı tahriş eden acılı ve baharatlı yiyeceklerden de uzak durulmalıdır.

Kronik olarak boğaz kuruluğu var ise bu alerji veya reflü belirtisi olabilir, kanser ve tümörlerde bu tür şikayetlere neden olur.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri