Kategoriler


Burun tıkanıklığı nasıl açılır

Paylaş
 


Başta çocuklar ve kış aylarında olmak üzere burun tıkanıklığı sorunları yaşanmaktadır. Burun tıkanıklığı nasıl açılır merak ediyorsanız makalemizi okuyun ve videolarımızı izleyiniz.
Burun tıkanıklığının bir çok sebebi vardır. Anatomik bozukluklar veya geniz eti nedeniyle burun sık sık tıkanıyorsa bunun çaresi ilgili bir uzman doktora gitmektir. Bazen burun tıkanıklığı ancak ameliyatla açılır.
Grip veya sinüzit gibi hastalıklar nedeniyle tıkanan burunlar “geleneksel anne icatları” ile açılabilir. Bu yöntemler çoğunlukla burnun salgı üretmesini sağlamak ve burun akıntısını temin etmektir. Bunun için sarımsak, tuzlu su, acılı domates sosu ve soğan gibi tahriş edici maddeler kullanılır. Ben bu yöntemleri aktarıyorum ama siz sakın yüzde yüz tasvip ediyorum şeklinde algılamayın. Solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı gelişen burun tıkanıklığında sorun sinüs kanallarında veya burun boşluğunda meydana gelen bir iltihaptır. Bu da viral bir enfeksiyonun varlığına işaret eder.
Değişik acı soslarla, soğanla sarımsakla burun tıkanıklığını açmaya çalışmak buruna şantaj yapmaktan ibarettir. Gerçi işe yaramadığını söylemek de imkansız. Tarhana çorbasını bol acı ile yaparsanız, birkaç kaşık aldıktan sonra sabahtan beri tıkanık olan burundan akıntı geldiğini görürsünüz. Sinüzite bağlı burun tıkanıklığı baş ağrısı yapacağından şantaj yoluyla bile olsa burnun akması rahatlama sağlayabilir. Ama ciddi iltihaplarda burnu acılı şeylerle açmaya çalışmak işe yaramayacaktır.
Halkımızca kabul gören burun tıkanıklığını açma yöntemlerinden biri acılı domates sosu hazırlamaktır. 1 bardak dolacak kadar domatesi rendeleyin. Birkaç diş sarımsağı havanda dövüp ilave edin. Biraz da acı sos katın. Biraz tuz ve yarım limonun suyunu ekleyin. Bunu kaynatıp çok soğutmadan için. Günde iki kez bunu yapın. İltihaba neden olan mikroplar ne tür bir cehenneme düştüğünü anlamadan vücudun şiddetli acıya karşı ürettiği salgı seline kapılıp telef olacaktır. Bu deneyimi ertesi gün ve birkaç gün daha yaşayın.
Vücuda salgı ürettirmek için bu sosun içindeki malzemeleri ayrı ayrı da kullanabilirsiniz. Buruna limon suyu çekmek, tuzlu su çekmek, dövülmüş sarımsak suyu içmek de benzer etki yapar. Ben kronik sinüzit hastasıyım ve buruna tuzlu su çekmeyi kafi görüyorum. Tuzlu suyu çekince hemen burun tıkanıklığı açılacak diye bir şey yok. Ama tuz iltihabı kurutmada ve mikropları öldürmede gayet etkili. Boğaz ağrısında da tuzlu su tercih ediyorum. Halkımızdan buruna limon suyu çeken, zeytinyağı çeken ve müspet sonuç alanlar var. Acı kelek denilen bir bitki var bunu deneyen maceraperestler de var. Maceraperest diyorum çünkü bu bitki gayet tesirli ve fazla alındığında zarar verme potansiyeline sahip bir bitki. İbrahim Saraçoğlu da bu bitkiyi tavsiye etmiyor.
Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır diyorsanız kesinlikle kulaktan dolma koca kari tariflerine itibar etmeyin. Tıp dünyası bu basit rahatsızlığı uygun bir fiyata çözecek spreyler üretmiş. Hiç bunlardan şaşmayın. Serum fizyolojik denilen aslında deniz suyu olan burun damlası bebeklerde burun tıkanıklığını açıyor. Gerçi fiyatı biraz tuzlu. Ben zamanında daha ucuzunu almıştım eczaneden fakat o ,o kadar etkili olmadı. Demek ki ucuz etin yahnisi olmuyormuş. Ben yine de sık sık hastalanan ve burun tıkanıklığı nedeniyle solumakta güçlük çeken bebekler için evde nasıl burun spreyi yapılacağını anlatacağım. Siz şimdilik aşağıdaki videolardan istifade edin.


İbrahim Saraçoğlu hocamızın burun tıkanıklığı nasıl açılır videosu.

Evde serum fizyolojik yapımı anlatan video.  • Site Yorum

Bir yorum bırak