Kategoriler


Burun tıkanıklığı

Paylaş
 


Solunum ile görevli olan burun bazen tıkanır ve işlevlerini yeterince ifa edemez. Burnumuz, her iki tarafta konka olarak isimlendirilen etli kısım, ortada septum olarak tanımlanan kıkırdak ve kemikten müteşekkil bölme ve bunların arasında burun boşluklarından meydana gelmektedir. Burunun etleri soluduğumuz havanın neminin ayarlanması ve vücut içerisine çekilen havanın yeterli ısıya kavuşturulması işlevlerini görür.Burun neden tıkanır ?

Burun bir çok sebepten tıkanabilir. Çoğunlukla solunun yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak tıkanan, az bilinen hastalıklar, doğuştan gelen veya sonradan oluşan anatomik deformasyonlar, çeşitli iltihaplar, alerjiler nedeniyle de tıkanabilir.

Alеrjik Rinit: Bir çok kişinin kabusu olan alerjik rinit, alerjiye bağlı akıntı şişme veya et büyümesi nedeniyle burun tıkanıklığına neden olur.
Geniz eti kaynaklı burun tıkanıklığı: Burnun arka kısmında nedeni bilinmeyen bir şekilde et büyümesi olmasıdır. Genellikle çoğunlukla olur, kalıcı tedavisi ameliyat iledir.

Konka Hipеrtrofisi : Burunun kenarlarında bulunan ve nem ile ısı ayarını yapan etlerin büyümesi ile oluşan tıkanıklıktır. Bu tür tıkanıklığa çoğu kez alerji veya iltihaplar sebep olur.

Solunum Yolu Enfeksiyonu Kaynaklı Burun Tıkanıklığı : Grip veya nezle türünden üst solunum yolu enfeksiyonları burun boşluğunda iltihaba neden olur ve burunu tıkar. Bazı kronik hastalıklar da benzer etki yapar.Nasal Polip Kaynaklı Burun Tıkanıklığı : Bu da çoğunlukla alerjiden kaynaklanan ve sinüsler veya burun boşluğunda meydana gelen et büyümesi sonucu burun tıkanıklığı sorunudur.

Sеptum Eğilmesi : Burun boşluklarını ayıran septum bölmesinin darbe veya doğuştan gelen anatomik bozukluk nedeniyle eğik olması ve buna bağlı olarak da burunun tıkanmaya çok elverişli olmasıdır.Bunlardan başka olağandan dar bir burna sahip olmak veya burunda gelişen bir tümör burun tıkanıklığına neden olabilir.

Burun tıkanıklığı sebeplerinin teşhisi

Alerji veya hastalıklar nedeniyle burun zaman zaman tıkanabilir. Çoğunlukla biz burnun neden tıkandığını anlayabiliriz. Fakat yukarıda sayılan bazı sorunlara bağlı burun tıkanıklarında asıl sebebin belirlenmesi doktor muayenesi ve gerekli hallerde endoskopi ile yapılır. Burun tıkanıklığının alerjik olup olmadığı alerji testleri ile belli olmaktadır. Burun tıkanıklığı tedavisi
 

Burun tıkanıklığına et büyümesi neden oldu ise ilaç tedavisi ile küçültme denenebilir. İlaç tedavisi sonuç vermezse veya burun tıkanıklığı anatomik bozukluklar (septum eğriliği gibi) nedeniyle kronik hale gelmiş ise ameliyatla tedavi gerekir. Tümör kaynaklı burun tıkanıklığı tedavisinde ameliyattan sonra radyotereapi de gerekebilir.

İnsanlarda sıkça görülen burun tıkanıklığı sebeplerinden biri ise sinüzittir. Ayrıca kronik akciğer hastalıklarına bağlı olarak da burun tıkanıklığı görülebilir. Böyle durumlarda asıl hastalık tedavi edildiğinde burun tıkanıklığı da geçer.

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir ?

Eczanelerde burun tıkanıklığını açan fısfıslar satılmaktadır. Sık sık bu tür şikayetleriniz var ise satın alıp kullanabilirsiniz. Bunun yerine burun deliklerine zeytinyağı damlatmak da işe yarayacaktır.Burunu sıcak tutmak, sigara dumanından kaçmak, basit ama dikkate alınması gereken önerilerdendir. Burun tıkandığında zencefil çayı içilmelidir. Çünkü zencefil boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi geldiği gibi burunu açmaya da yardımcı olur.

Burun tıkanıklığına karşı en etkili çözümlerden biri de buruna tuzlu su çekmektir. Bazen burunu açmakta yetersiz kalsa da en azında içerideki mikropları kırar ve daha kolay iyileşmenizi sağlar.

Kuru havalar burun tıkanıklığını artıracaktır. Odada su dolu kase bulundurmak, nemi artıracak, geceleri rahat etmenizi sağlayacaktır.

Güzel kokular, özellikle de lavanta çiçeğinin kokusu burunu açmaya yardımcı olur.Bir bardak kaynamış suyun içinе lavanta çiçeğini atıp 1o dakika kadar dеmlеyin. Daha sonra süzülen suyu burnunuza çekin.  • Site Yorum

Bir yorum bırak