Kategoriler


Burun tıkanıklığına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu cevaplıyor

Paylaş
 


Prof dr. İbrahim Saraçoğlu burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusuna cevap vermeden önce halk arasında yaygınlaşan bazı yanlış uygulamalardan bahsetti. Bunların başında acı kelek denilen bitkinin tuzlu su ile karıştırılıp burun tıkanıklığı için kullanılması geliyor. Özellikle Adana ve Çukurova bölgesinde yaygın olan bu yöntemin çok tehlikeli olduğunu belirten İbrahim Saraçoğlu bu bitkinin bünyeye zarar verebileceğini söyledi.
İbrahim Saraçoğlu’nun burun tıkanıklığına önerisi ise yoğurt suyu. Günde iki defa birer çay bardağı yoğurt suyunun tıkanan burunu 3-4 güne kadar açacağını söyleyen İbrahim Saraçoğlu insanların burun tıkanıklığı için kulaktan duyma bilgilere itibar etmemesini istedi. Tıkanıklığı açmak için kullanılacak yoğurt suyu evde yapılan yoğurdun tencere kenarında biriken kısmından alınabilir.
Yoğurt suyunun sinüzite bağlı burun tıkanıklığına iyi geldiğini ifade eden İbrahim Saraçoğlu yine sinüzit hastalığı için kır papatyasını tavsiye ediyor. Sinüzit olanlar iyi bilirler, sinüslerin içinde bulunan mukoza iltihaplanarak şişer ve ciddi baş ağrısına sebep olur. Sinüziti başladığı burnun tıkanmasından hemen anlaşılabilir. Bu nedenle insanlar burun akıntısını yeniden başlatmak için çaba sarf ederler. Bilirler ki burun yeniden akmaya başlayınca sinüslerdeki iltihap dağılmış olacak, yaşam kalitesini düşüren baş ağrısı da geçecektir.

İbrahim Saraçoğlu burun tıkanıklığına iyi gelen papatya kürünün nasıl yapılacağını açıkladı:
“Bir tencereye iki bardak suyu dökün kaynamaya başlayınca bir avuç kır papatyasını ekleyin. Daha sonra tencerede kaynayan papatyalı suyun buharını burnunuz ile beş dakika soluyun. Ocağın altını kapatıp tencerenin kapağını da kapattıktan sonra bir süre (yaklaşık on dakika) oturun. Sonra ocağın altını açın ve buharı 5 dakika daha soluyun. Yine ocağı kapatıp on dakika oturun ve 5 dakika daha su buharı soluyun.
Papatya suyu buharı bu şekilde beş dakika solunmalıdır. Bu şekilde her akşam uygulandığında ilk gün burun akıntısı gelmeyebilir, ikinci gün gelmeyebilir, fakat üçüncü veya dördüncü gün burun akıntısı gelecektir.”
Tıkanan burnun yeniden açılması baş ağrısını da dindirecektir. Burun tıkanıklığı açıldı diye kürü bırakmaya gerek yoktur. Kronik sinüzit hastası olanlar yani sık sık sinüs kanallarında veya sinüs boşluğunda iltihap yaşayanlar üç günde bir bu uygulamayı yapabilirler. Fakat buharı solurken haşlanmamaya da dikkat edilmelidir. Çünkü kaynayan suyun buharı yüzü pişirecek kadar sıcak olabilir. Bu nedenle buharı solumak için tencereye belli bir mesafeye kadar yaklaşmak gerekir.
Sinüzit hastalığında doktorlar antibiyotik vermekte, antibiyotik de iltihabı kurutarak burun tıkanıklığını açmaktadır. Fakat sinüzite neden olan iltihaplar tekrarlayıcı niteliktedir. Sık sık doktora gitmek istemiyorsanız veya antibiyotiğe bağımlı olarak yaşamak istemiyorsanız evde yoğurt suyu içmek veya papatya buharı solumak gibi çarelere başvurmalısınız. Sinüzit hastaları gerçi kendini bu illetten korumayı iyi bilirler ancak yine de tekrar etmekte fayda var. Eğer sinüzit hastası iseniz rüzgarlı ve soğuk havalarda başınızı azami derecede korumalı ıslak saçla dışarı çıkmamalısınız. Yaz sıcaklarında bile akşam banyodan çıktıktan sonra saçınızı iyice kurutmadan yatarsanız ertesi gün gözler üzerinde baskı, baş ağrısı, keyifsizlik ve burun tıkanıklığı ile karşılaşırsınız. Bilgisayar ile vakit geçirmek de baş ağrınızı artırır. Bu nedenle sinüzit hastalarının tedbirli yaşamaya ihtiyaçları vardır.
İbrahim Saraçoğlu alerjik rinit kaynaklı sorunlar için üzerilik tohumunu tavsiye ediyor. Üzerlik tohumu tencerede kaynayan suya atılır ve buharı solunur.  • Site Yorum

Bir yorum bırak