Burun tıkanıklığına ne iyi gelir

Paylaş
 

Grip olunca arkasından burun tıkanıklığı da gelir. Bu da iyi nefes alamama, boğaz kuruluğu ve bunlara bağlı öksürük ve geceyi sıkıntılı geçirme gibi sorunlar olabilir.

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusu için basit ama etkili olabilecek birkaç yöntem önereceğim.

İlk yöntem kalabalıkta yapılmaması gereken bir şey. Tuvalete gidin ve parmağınızı burnunuza sokup yukarı kaldırarak hava verin. Hava ile birlikte tıkalı olan burun deliği açılabilir. Gerçi bu sefer de diğer delik tıkanabilir. Ama bu denenebilir bir yöntem.

Geceleri burun tıkanıklığı yaşıyorsanız beyne yeterli oksijen gitmediği için kabuslar görür gece rahat uyuyamaz ve dinlemezsiniz.

Burun deliklerinden birisi tıkalı ise o taraf yukarıda kalacak şekilde yatın. Biraz sonra tıkalı olan burun muhtemelen açılacaktır. Bu sefer de diğeri tıkanırsa siz de diğer tarafa dönersiniz.

Kokular burun tıkanlıklığını açmada etkilidir. Nane aromalı şekerler sakızlar, kekik nane gibi bitki çaylarının kokusu, nane limon çayının buharını (çok sıcak olmasın) solumak burnu açacaktır.

Banyo yapmak bedeni rahatlattığı gibi burun tıkanıklığını açmada da etkilidir. Ilık suyun altında birkaç dakika kalmak bile yetebilir. Ama duştan çıkınca saçınızı iyi kurutun yoksa enfeksiyon daha da şiddetlenir. Ayrıca duş ile yatma zamanı çok yakın olmasın.

Bir de havlu metodu var. Kaloriferde ısıtılmış havluyu yüzünüze bastırıyorsunuz genleşen hava da burunu açıyor. Bunu da deneyebilirsiniz.

Tüm bu yöntemler burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusunun cevabi değilse o zaman eczaneye gidip burun spreyi alın ve kullanım talimatına göre uygulayın.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak