Çocuklarda astım belirtileri

Paylaş
 

Giderek yaygınlaşan hastalıklardan biri olan astım çocuklarımızı tehdit ediyor. Çocuklarda astım belirtileri nelerdir merak ediyorsanız makaleyi okumaya devam edin.

Akciğer kanallarının daralması veya kronik olarak bazı sorunlar meydana gelmesiyle astım oluşur. Çocuklarda astım belirtilerinden birisi hırıltılı nefes almaktır. Ayrıca nefes darlığı, göğüs sıkışması ve öksürük gibi şikayetler görülür.

Bu şikayetler soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda artar hatta öksürük nedeniyle çocuk uykuya dalmakta zorlanır.

Maalesef çocuklarda astımı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi usulü yoktur. Bununla birlikte kullanılan ilaçlar hastalığı kontrol almada etkilidir.

Çocuklarda astımı ani ısı değişimi, heyecanlanmak, stres veya yorucu egzersiz gibi faktörler tetikleyebilir. Ayrıca küf, mantar, polen, hayvan tüyleri veya bazı gıdalara duyulan alerjiler astımı tetikleyebilmekte veya alerjik öksürük ile astım hastalığı karıştırılabilmektedir.

Çocukları pasif içicilik yani başkalarının içtiği sigaranın dumanı da çok etkiler. Çocuk astım olduğunda geceleri sık sık öksürür ve hızlı nefes alıp verir. Bu şikayetlere kusma da eklenebilir. Ayrıca çocukta yorgunluk izleri görülür, bakışları endişelidir.

Çocuklarda tipik astım belirtisi grip veya soğuk algınlığı gibi bir rahatsızlığı yok iken öksürmek ve sık sık boğazını temizlemektir.

Çocuğunuzda bu tpi belirtiler var ise onu doktora götürünüz ve doktor önerilerine göre hareket ediniz.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri