Çocuklarda astım ve alerji için kara turp bal suyu hazırlanışı

Paylaş
 

Astım ve alerji konusundaki elimizdeki istatistiki veriler,halkımızın önemli bir kısmının büyük şehirlerde yaşamaya başlaması (veya şehirlerin obezleşmesi) ve hazır gıda tüketiminin yaygınlaşması nedeniyle güncelliğini yitirmiş durumda. Hani milyonda bir MS, yüzde bir astım falan deniliyor ya, işte bunlar tamamen tarih olmuş durumda. Neredeyse beş veya on çocuktan birinde astım veya alerji sorunları görülüyor artık. Önceki yazımda serum fizyolojik yapımını anlatmıştım. Konu ile bağlantılı olduğunu düşünerek bu yazımda da çocuklarda astım ve alerji sorunları için iyi gelen kara turp bal karışımından elde edilen suyun hazırlanışını anlatacağım.
İlk olarak kim buldu bunu bilmiyorum ama ben denedim ve olumlu sonuç aldım. Eğer yılın büyük bölümlerini alerji sorunları veya astım nöbetleri ile geçiren bir çocuğunuz var ise bunu kesinlikle uygulamalısınız. Ben de iş yerinden bir arkadaştan öğrenmiştim. Onun astım hastası bir kızı vardı. Kara turp suyu kürünü birkaç yıl uyguladı ve kızının astımdan kurtulduğunu söyledi. Daha sonra benim kızımın da astım ve alerjisi olduğunu öğrendim. Ben de birkaç yıl uyguladım. Çok şükür bizimkisi de atlattı.
Kara turp kürüne geçmeden evvel çocuklarında astım veya alerji olan kişilere her ne kadar beni tanımasalar da bazı tavsiyeler vermek istiyorum. Öncelikle doktorlar çocuklara astım geçmez diyorlar fakat astım teşhisi koydukları çocuklar birkaç sene itinalı bakılınca düzeliyor. Bunu anlamış değilim. Yaşadığım durumdan çıkardığım ders büyükşehirlerin pis havası ve yenilen hazır gıdalardaki katkı maddeleri küçük çocukları ciddi derecede zorluyor. Özellikle de araba egzozlarının bulunduğu yerlerde oturmak kişiyi hasta ediyor. Ben daha önce merkezi bir yerde oturuyordum daha havadar bir yere taşındım ve kızımın astım nöbetlerinde (Çok ciddi öksürük krizleri geçiriyordu) hafifleme oldu. Doktorların tavsiyesi ile basketbol kursuna gönderdim, o da ciğerlerini geliştirdi, fayda etti. Çocuğunuz benzer durumda ise bu tür kurslara yazdırmanızı tavsiye ederim. Daha sonra da abur cuburları kısıtladım. Neticede astım veya alerjik hiçbir sorunu yok artık, şimdilerde orta okula gidiyor.
Çocuğun alerjisi olduğu veya astımı olduğu kolay anlaşılmıyor. Küçükken sık sık hastalanıyordu. Zavallıyı antibiyotiğe boğuyordu doktorlar. Daha sonra birisinin aklına alerji testi geldi. Yapılan testte küf vs şeylere alerjisi olduğu anlaşıldı. O günden beri yaprak döküldüğü zamanlar camı açmıyoruz, odasında halı, oyuncak vs. bulundurmuyoruz. Sürekli öksürmesinin de astımdan kaynaklandığı söylendi. Uzun süre nöbet geldikçe fıs fıs kullandık. Şimdilerde astım nöbeti falan kalmadı. Belki de hastalık geçici uykuya yatmıştır, bilemiyorum. Biz hastalığa giden her türlü yolu tıkadığımız için kızım şu anda iyi.
Astım ve alerjide düzenli olarak kullandığımız kara turp ve bal ile elde edilen suyun da etkili olduğunu düşünüyorum. Bu suyu yıllarca içirdik. Kısa vadeli belirgin bir etkisi yok ama 2-3 yılda bünyeyi sağlamlaştırıyor. En azından ben öyle düşünüyorum.
Kara turp bal suyu oldukça kolay hazırlanıyor. Kara turpun mevsimi kış. Zaten öksürük de o zamanlar artıyor. Her gün bir tane kara turpun içini kabak dolması oyar gibi oyup içine süzme bal koyuyoruz. Akşam bunu yapınca sabaha kadar bal kara turpun bütün suyunu dışarı vermesini sağlıyor. Suyu toplamak için içi bal dolu kara turpu bir kaseye koyuyoruz. Sabah bir tatlı kaşığı, akşam da bir tatlı kaşığı turp suyu alerjik astımlı çocuklara iyi geliyor.
Ben süzme balı Marmaristen 27 kiloluk tenekeler halinde alıyorum. Yerinde çam balının kilosunu 12-15 tl gibi küçük fiyatlara satıyorlar. Çiçek balı çam balına göre daha kuvvetli ve içerik olarak da daha iyi ama çam balını çocuklar daha kolay hazmediyor ve sürekli tüketenler için maliyeti uygun oluyor.
Hazırlanan kara turp bal suyu çocuklarda alerjik astımın uzun süreli tedavisinde etkilidir. Öksüren çocukların gece rahat ettirilmesi için zencefilli bal karışımı kullanılır. (Akşam yatarken bir tatlı kaşığı)
Aşağıdaki videolarda kara turp (siyah turp da denir )ile bal kürünün yapılışını izleyebilirsiniz.

Ahmet Maranki çocuklarda nezle grip tedavisi için bu kürü öneriyor.

Çocuklar için doğal öksürük şurubu videosu


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri