Çocuklarda öksürük nasıl geçer

Paylaş
 

Çocuklarda öksürük nasıl geçer, Çocuklarda kronik öksürük neyin habercisi ?

Sık sık öksüren çocuklar ebeveyn için üzüntü sebebidir. Fakat öksürüğün bir çok işlevi vardır. Bunlardan birisi solunum yollarındaki balgamın atılmasıdır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında mikropların bir an önce vücuttan atılması için öksürük gerekli bir unsurdur.

Bununla birlikte gıcık öksürük veya kuru öksürük bazı durumlarda fazlaca can sıkıcı olabilmektedir. Solunum borusunun tahriş olması nedeniyle oluşan gıcık öksürüğün ne sebeple meydana geldiği bazen anlaşılamayabilir. Bu konuda akla gelen ilk sebepler, yakınlarda sigara içilmesi, çocuğun yatak odasının kuru olması gibi genel sebeplerdir.

Esasen kuru öksürüğün astımdan kulak enfeksiyona kadar bir çok nedeni olabilir. Böyle durumlarda anne babanın gelişigüzel öksürük şurubu kullanması doğru olmaz. Doktora gidip bunun kronik bir hastalığa veya alerjiye bağlı olup olmadığını öğrenmek gerekir.

Klasik hastalıklardan grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi çocukların sıkça yakalandıkları üst solunum yolu enfeksiyonlarında çocuğun balgamlı öksürük şikayeti varsa ve balgamı bir türlü boğazı söküp atamıyorsa öksüren çocuğu yüzükoyun şekilde dizinize yatırıp sırtına hafifçe vurarak balgamı kolay çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklarda öksürük geceleri artmakta, sık sık gelen öksürük nöbetleri nedeniyle geceler anne baba ve çocuk için korkunç geçebilmektedir. Bu tür durumlarda yastığı yüksek tutmak faydalı olacaktır. Kafanın bedenden hafifçe yukarıda olması boğaz içi akışkanlığını sağlayarak boğaz tahrişini azaltacaktır.

Odanın kuru olması hasta çocuğun gece öksürüklerini biraz daha artırmaktadır. Odada bir kabın içinde su bulunması, oda nemi açısından faydalı olacaktır. Odada yeterli nem olduğu sürece öksürük şikayetleri daha az olacaktır.

Gece öksürüğünü azaltmak için yatmadan önce çocuğa bazı ballı karışımlar ve bitki çayları verilmelidir. Bunlar boğazın nemli ve sıcak kalmasını sağlar.

Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir

Bal ve limon

ballı limon

1,5 yaşını geçmiş çocuklara bala limon damlatılarak gece yatmadan önce bir tatlı kaşığı verilir.

Elmalı karışık çay

elmalı çay

Gün içinde çocuğun boğazını nemli tutmak ve ihtiyacı olduğu mineralleri sağlamak için karışık demleyip iki saatte bir çocuğunuza içirin. Bu çayın yapımı için bir elmanın kabuğunu soyun ve birkaç çekirdeği ile birlikte çaydanlığa atın. Çaydanlığı klorsuz su ile doldurup birer tutam, karanfil, tarçın ve ıhlamur ekleyin. 10 dakika kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın. İçerken üzerine limon sıkın. Tadı içilebilir olsun diye bal da ekleyebilirsiniz.

Ballı zencefil

Süzme bala rendelenmiş taze kök zencefil veya onu bulamadıysanız bir tutam toz zencefil karıştırın. Bunu sabah ve akşam birer tatlı kaşığı çocuğa yedirin. Bu çok etkili bir öksürük kesicidir.

Ballı karabiber

Bak ve karabiber karışımı boğazı sıcak tutar ve öksürüğü engeller. Büyüklerde öksürüğe de bu kullanılır.

Pekmez ve tereyağı

Tereyağı bal veya tereyağı pekmez karışımı hem boğazı sıcak tutar hem de bağışıklığı kuvvetlendirir.

1 yaşından küçük bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir

Bal hazmı zor olduğu için 1-1,5 yaşın üzerindeki bebek ve çocuklara verilir. Henüz 1 yaşına gelmemiş bebeklere bal verilmez. 1 yaşın altındaki bebeklere öksürdüğü zaman ıhlamur çayı içirebilirsiniz. Ihlamur çayına ayva yaprağı eklerseniz etkisi artar, rengi de güzelleşir.

Çocuklarda geçmeyen öksürüğe ne iyi gelir

Eğer çocuğun öksürüğü devamlılık arz ediyorsa bir hastalıktan kurtulup iki haftaya kalmadan yeniden öksürmeye başlıyorsa sorununun ne olduğunu anlamak için doktora götürmek gerekir.

Bu tür bünyesi zayıf veya astım-alerji sorunları yaşayan bebekler için uzun süreli olarak kara turp bal kürü uygulanır ve kahvaltıda doğal keçiboynuzu pekmezi ile bünyesinin güçlenmesi sağlanır.

Çocuğun kuru öksürüğü varsa ve çok sık hastalanıyorsa astım veya alerji riski çok fazladır. Böyle durumlarda doktor tedavisine ek olarak kara turp ve bal ile hazırlanan kür uygulanır.

Kara turp bal kürü nasıl yapılır, nasıl uygulanır ?

Kara turp kışın yetişen bir bitkidir. İnsan bu bitkiye en çok kışın ihtiyaç duyar. Tadı biraz buruk olduğu için çocuklar tarafından pek sevilmeyen bu bitki çocuklar için bir şifa defosudur.

Turpdaki şifanın elde edilmesi için başka bir doğal şifa kaynağı olan balın kullanılması gerekir. Kara turp küür hazırlanması için akşamdan bir tane tara turp yıkanır ve üzerinden başlayarak içi oyulur. İçine bir yemek kaşığı bal konur. Balın ihtiva ettiği şeker turbun özünü dışarı salmasına yol açacaktır.

İçi bal dolu kara turp bir kaseye konur ve sabaha kadar beklenir. Sabah olunca kasenin için turp suyu ile dolacaktır. Bu turp suyu birer tatlı kaşığı halinde akşama kadar çocuğa içirilir. Akşam olunca yeniden bir tane daha turp oyularak içine bal konur.

Bu kürün beli bir uygulanma süresi veya bilinen bir yan etkisi yoktur. Çocuğun öksürük şikayetleri kesilene dek uygulanır.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Mobil Sürüme Geç