Öksürüğe Ne İyi Gelir
Çocuklarda öksürük nasıl giderilir
Sosyal Medyada Paylaş
5 Ekim 2016
oksuruk

Çocuklarda öksürük nasıl giderilir

Yetişkinler için büyük problem oluşturan öksürük çocuklarda da çok büyük problem oluşturmaktadır. Genellikle çocuklarda iki sebepten dolayı öksürük oluşur. Bu sebepler ise; akciğer veya solunum yollarında bir rahatsızlık olabilir yada çocuğunuzun boğazına küçük bir cisim kaçmasından kaynaklı olabilir. Bu cisim ekmek kırıntısı, su veya toz olabilir. Sizin uygulayabileceğiniz yöntemler ise

Yetişkinler için büyük problem oluşturan öksürük çocuklarda da çok büyük problem oluşturmaktadır. Genellikle çocuklarda iki sebepten dolayı öksürük oluşur. Bu sebepler ise; akciğer veya solunum yollarında bir rahatsızlık olabilir yada çocuğunuzun boğazına küçük bir cisim kaçmasından kaynaklı olabilir. Bu cisim ekmek kırıntısı, su veya toz olabilir. Sizin uygulayabileceğiniz yöntemler ise akciğer veya solunum yolarından kaynaklı öksürüğün geçmesinde yardımcı olur. Bu tarz durumlarda eğer zamanında önlem almazsanız çocuğunuzun rahatsızlığı ilerleyebilir. Bu yüzden öksürüğü fark ettiğiniz zaman direk uzman bir doktora götürmeniz faydalı olacaktır.

Bebeklerde solunum kaynaklı veya akciğer kaynaklı rahatsızlıklardan oluşan öksürük genelde balgamlıdır. Aynı zamanda bu rahatsızlıklar geçse bile öksürüğün geçmesi 2 veya 3 aylık bir süreci alabilir. Bu durumda anneleri çok korkutmaktadır. Çünkü öksürüğü olan çocuklar huysuzluk çıkarabilir. Aynı zamanda sürekli olan öksürük çocukların boğazlarını da tahriş etmektedir.

Çocuklarda öksürük nasıl giderilir? Sorusuna genellikle çok farklı cevaplar alınmaktadır. Bu cevapların çoğunluğu ya yanlıştır yada ocuklarda uygulandığı takdirde problem oluşturabilecek cevaplardır. Bizim kullandığımız çoğu şeyi çocuklar kullanamadığı için çocukların öksürüklerinin tedavi yöntemi ile bizimki farklıdır. Peki çocuğunuzda öksürük problemi varsa bu problemi nasıl yenebilirsiniz? Bu sorun cevabını ise biz aşağıda maddeler halinde size belirteceğiz.

-Bebeğinizin öksürüğünün geçmesi için en önemlilerden birisi çocuğunuz zamanını geçirdiği ve uyuduğu odalardır. Bu odalar mutlaka temiz ve havadar olması gerekiyor. Aksi halde çocuğunuzun öksürüğü ne yazık ki çok geç iyileşecektir. Çocuğunuzun odasını her gün temizlemeye ve havalandırmaya çalışmalısınız.

-Çocuğunuzda balgamlı öksürük varsa hemen öksürük şurubu içirmemelisiniz. Öksürük şurupları çocuğunuzun balgamını çıkarmasını engelleyebilir. Bu ise çocuğunuzun daha çok rahatsızlanmasına sebep olur. Böyle bir durumda çocuğunuzu dizinize yatırın ve sırtına masaj yaparak balgamı çıkarmayı kolaylaştırın. Balgamı çıkarmak çocuğunuzu rahatlatacaktır.

-Genelde öksürük geceleri gelir. Çocuğunuzda genellikle geceleri öksürüyorsa yastığına destek koyarak dik durmasını sağlamanız faydalı olacaktır. Bu sayede sümük boğazlara akıp tahrişte etmeyecektir. Aynı zamanda yan veya yüzüstü yatmakta boğazların tahriş olmasını engelleyen faktörler arasındadır.

-Çocuğunuz öksürüyorsa odasının sürekli nemli kalmasını sağlayın. Odasında su kaynatarak nem kazandırabileceğiniz gibi bir camı hafif açık bırakarak odanın havasının kurumasını da önleyebilirsiniz. –Elma çayı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da öksürüğü iyileştirici özelliğe sahiptir. Elma kabukları, ıhlamur, karanfil ve bir dilim limon suyunu su ile kaynatıp 10 – 15 dakika arası dinlendirdikten sonra çocuğunuza içirirseniz öksürüğünde iyileşmeler olduğunu görebilirsiniz.

-1 çay kaşığı karabiber ile 1 tatlı kaşığı balı karıştırarak yedirin. Ardından ılık süt içirirseniz yine öksürüğe iyi gelecektir. Fakat bu kürü 1 yaşından büyük çocuklar için uygulamanız gerekiyor. Çünkü 1 yaşından küçük çocukların bal yemesi uygun değildir.

-Çocuğunuz 1 yaşından küçükse ıhlamur ve ayva yaprağını beraber kaynatıp çocuğunuza içirdiğiniz takdirde öksürüğünü hızlı bir şekilde iyileştirebilir.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır ©

Kortizonlu burun spreyi isimleri