Kategoriler


Evde serum fizyolojik nasıl yapılır

Paylaş
 


Bir önceki burun tıkanıklığı nasıl açılır yazımda serum fizyolojik nasıl yapılır, anlatacağım demiştim. Konu ile fazla ilgili olmayanlar ne diye evde kendi halinde oturan insanlar tıp sektörüne el atıp serum fizyolojik yapımına girişiyor diye merak ediyor olabilir. Ama benim gibi sık sık öksüren ve burnu tıkanan bir evladınız var ise en az birkaç kere içinizden serum fizyolojik nasıl yapılır diye geçirmişsinizdir. Bunun sebebi bebeklerde ve çocuklarda burun tıkanıklığını şıp diye açan serum fizyolojiğin içerdiği maddelerle orantılı olmayan fiyatı. Aşağıdaki videodaki hanımefendinin söylediği üzere şişesi 35 tl olan serum fizyolojik alerjik bünyeli veya sık hastalanan çocuklara sahip olanlar için pahalı bir burun açıcı. Bir kere alsanız dert etmezsiniz ama sürekli almak zorunda iseniz bu ciddi bir masraftır.
Bir de serum fizyolojik denilen sıvının aslında okyanus veya deniz suyunu öğrendiğinizde suya bu kadar para verdiğiniz için hayıflanıyor ve serum fizyolojik nasıl yapılır diye internetten bilimsel araştırmalara başlıyorsunuz. Serum fizyolojik güncel fiyatı kaç paradır bilmiyorum ama videodaki hoş bayan geleneksel Türk zekasını kullanarak ucuza serum fizyolojik elde etmeyi başarmış. Alerjik bünyeli çocuğu olan bu hanım sürekli serum fizyolojike para verdiğinden yakınınca aile hekimi serumun hastanede kullanılan versiyonunu reçete etmiş. Bir şırınga yardımı ile serumdan çektiği sıvıyı eskiden kullandığı boş bir spreye nakleden hanım, serumdan elde ettiği burun spreyi ile epey tasarruf etmiş. Söylediğine göre geniş alerji mevsimi yani yılın on ayı boyunca alerji nedeniyle burnu tıkanan çocuğu için böyle bir çözüm bulmuş.
Aile hekimi hanıma bir tiyo daha vermiş. O da bilmem nerenin okyanusunun suyu diye bize kazık fiyata satılan serum fizyolojikin evde yapılış formülü. İşte bu formül benim yıllarca aradığım formüldü. Kimi doktorun astım, kiminin alerji kiminin de kronik farenjit teşhisini koymaya çalıştığı kızım yılın önemli bir kısmını öksürük, burun tıkanıklığı ve üst solunum yolu enfeksiyonu şikayetleri ile geçiriyordu. Geceleri öksürük ve burun tıkanıklığı nedeniyle uyuyamayan kızım için tek çare serum fizyolojik ile burnunu açmaktı. Fakat bu sık tekrarlanan bir durum olduğu için bir keresinde serum fizyolojik maliyetini düşürmeye karar vermiş ve alt tarafı diyerek başka bir markanın burun damlasını almıştım. Ne yazık ki yeterince işe yaramadı. Demek ki okyanustan okyanusa fark var, Çin okyanusu işe yaramıyor illa da Atlantik okyanusunun suyu lazım 
Neyse konuma döneyim, başka çare bulamayınca mecbur parayı bayıldım serum fizyolojike devam ettim.
Videodaki hanım evde serum fizyolojik nasıl yapılır, öğrenmiş ve videoda paylaşıyor.

Serum fizyolojik nasıl yapılır ?Kaynamış ve soğuk suya bir tepeleme kaşığı iyotsuz ve bir tatlı kaşığı karbonat ilave edilir. Karbonat eklenmesinin sebebi karışımı alkali hale getirmek için. Karıştırıp bir boş burun spreyi kutusuna dolduruyoruz. Böylece bedavaya yakın bir maliyete serum fizyolojik burun spreyi elde etmiş olduk. Bu burun spreyi ile bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer diye bir derdiniz olmayacak.

Burun tıkanıklığı nasıl açılır ?

Fakat büyük kişilerde burun spreyi yeterli gelmeyebilir, özellikle benim gibi tıkanıp da bir türlü açılmayan sinüzit hastalarında daha radikal önlemler gerekebilir. Bu da yogilerin abdesti denilen nazal temizlik yapılması. Yogiler nazal temizliği bizim abdest almamız gibi ibadet niyetiyle yaparmış. Bu nazal temizlik serum fizyolojik sıvısının bir burundan girip diğerinden çıkarılması ile yapılıyor. Amerikada sırf bunun için üretilen “Alaaddinin Lambası” benzeri bir alet var. Okyanus suyunu bu kaba koyup kafayı hafifçe yana eğdikten sonra aletin ucunu burun deliğine sokup boşaltıyorsunuz, tuzlu su gitmek için diğer burun deliğini zorlayıp çıkıyor. Ve ortaya aynı sihirbazların gösterisi gibi garip bir durum çıkıyor.
Ülkemizde o aletten olduğunu zannetmiyorum. Ama boş kolonya şişesi bu amaçla kullanılabilir. Veya ucu dar başka bir şişe. Yukarıdaki formüle göre hazırlanan tuzlu suyu bu şişeye doldurup burnunuz tıkandığında deneyebilirsiniz. Eğer nazal temizlik yaparsanız iki saat boyunca yatmamanız gerekli. Yatarsanız su kulaklarınıza veya boğazınıza kaçıyor.
Sonraki makalemde kara turp ve bal ile elde edilen alerji giderici doğal formülden bahsedeceğim. Alerji veya astım sorunu yaşayan çocukların kullanması gereken bir formül bu. Ben çocuğumda kullandım ve şimdi eski öksürük nöbetleri ve alerji-astım sorunları geride kaldı. Bir arkadaşımdan öğrendiğim ve yararını gördüğüm bal- kara turp suyunu sonraki makalemde bulabilirsiniz.
Aşağıdaki videoları da izlemenizi tavsiye ederim.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak