Grip hastalığı nasıl geçer

Paylaş
 

Hava değişimi ile birlikte kış aylarının en temel hastalığı olan grip de baş göstermeye başladı. Ne yazık ki gündelik yaşantımızı ve sosyal yaşantımızı büyük ölçüde olumsuz etkileyen bu hastalıktan kurtulamıyoruz. Bizler hasta olmasak bile çevremizdeki insanların mikrobu bulaştırması ile hastalığa yakalanabiliyor ve ortalama 5 gün kadar hastalığı çekmek zorunda kalıyoruz. Korunmak elbette mümkün ancak çok dikkatli ve hassas davranmanız gerekiyor. Peki neler yapabiliriz ve bunun için ne gibi önlemler alabiliriz, dilerseniz bu detaylara hep birlikte göz atalım…

Kapalı Yerler Tehlike Saçıyor

Ev ve ofisleriniz genellikle daha fazla insanı barındıran yapılardan bazılarıdır. Bu ortamlarda mikropların bulaşması ve yayılması çok daha kolay oluyor ve gün içerisinde ne yazık ki bu ortamlarda uzun süre kaldığımız için bizler de hastalığa yakalanma riskimizi arttırmış oluyoruz. Ofislerinizi ve evlerinizi düzenli olarak havalandırmanız gerekiyor ve bu sayede ortamdaki mikroplu havayı da doğal yollarla dezenfekte etmiş oluyorsunuz.

Doğal Gıdalar ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Sarımsak: Mikropları hem bulunduğunuz ortamdan hem de bedenden kısa sürede uzaklaştıran mucizevi gıdalardan bir tanesidir. Kokusu rahatsız edici olabilir ancak grip tedavisinde ve hatta gripten korunma konusunda sizlere yardımcı olacak en etkili gıdalardan bir tanesidir.

Muz: Grip hastası olan kişi gün içerisinde 1 adet muz yiyerek de bu hastalığı daha kısa sürede geçirebiliyor. Muzun bu konuda faydalı meyveler arasında olduğunu uzmanlar doğruluyor.

Adaçayı: Grip hastası iseniz eğer vücudunuza sıcak bir şeylerin girmesi gerekiyor. Adaçayı ile birlikte bir önceki yazımızda bahsettiğimiz gibi tarhana çorbası da tavsiye edilen gıdalar arasında yer alıyor.

Meyve ve Sebzeler:

Doğal tedavi yöntemlerinden bir tanesi de sebze ve meyve tüketimidir. Uzmanlar, özellikle kış aylarında meyve ve sebze tüketiminin çok daha fazla yapılması gerektiğini söylüyor. Özellikle c vitamini içeren meyveler bu konuda sizlere daha belirgin bir şekilde yardımcı olacak ve hem hastalıklardan korunmanıza hem de hastalığı kısa sürede ortadan kaldırmanıza fayda sağlayacaktır.

·         Mandalina

·         Portakal

·         Kuşburnu

·         Greyfurt

·         Limon

 Meyvelere Alternatif Olarak Taze Sıkılmış Meyve Suları:

Meyve bulamıyorsanız ya da o anlık ihtiyacınız olan meyvelere ulaşamıyorsanız sizler de taze sıkılmış meyve sularını temin etmeyi deneyebilirsiniz. Elbette meyveler kadar etkili değillerdir ancak emin olun en doğru alternatiflerden bir tanesidir. Meyve suları özellikle kahvaltıda tüketildiğinde gün içerisinde bünyelerinizin daha dinç olmasını da sağlıyor. Taze sıkılmış meyve suyu tercihi yaparken portakal ve greyfurt gibi meyve sularını tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Güvendiğiniz ve sağlıklı olduğunu düşündüğünüz markaların ürünlerini tercih etmeye de ekstra gayret gösteriniz… Limon suyu da evde hazırlayabileceğiniz doğal tedavi yöntemi için uygun görülen alternatiflerden bir tanesi olarak sizlere sunuluyor ve özellikle tavsiye ediliyor.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri