Grip nasıl bulaşır

Paylaş
 

Grip nasıl bulaşır biliyor musunuz ?

Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve bu sistemin mikroplara karşı direnç oluşturamaması ile birlikte gribal enfeksiyonlar da baş gösteriyor. Nasıl mücadele etmeniz gerektiğine ve nelere dikkat etmeniz gerektiğine aşağıdaki başlıklar doğrultusunda yanıt vermeye çalışacağız…

Belirtileri

·         Göz kapaklarınızda daha önce yaşamadığınız belirgin bir kaşıntı sizleri rahatsız ediyorsa ilk belirti gerçekleşiyor demektir. Bu normal dönemlerde başınıza çok fazla gelmez ve kış aylarında kendini bariz bir şekilde belli eder.

·         Burun akıntısı ile birlikte öksürük ve hapşurma da yine belirtiler arasında yerini alıyor.

·         Yüksek ateş ve bununla birlikte baş ağrısı da yine en önemli belirtiler arasında yer alıyor.

·         Halsizlik ve vücudun çok daha kısa sürede yorulması! Normal zamanlara göre bedenleriniz daha hassastır ve yorgunluk daha belirgin bir şekilde karşınıza çıkmaktadır.

·         Üşüme ve titreme

Nasıl Bulaşır?

Öpüşme ya da tokalaşma gibi temas durumlarında ve hasta kişinin kullandığı ürünleri kullanma yolu ile bulaşır. Mikropların yoğun bir şekilde barındığı ortamlarda çok fazla vakit geçiriyorsanız eğer yine bu hastalığa kısa sürede yakalanmanız da gayet normaldir.

Öneriler

Gribin en önemli tedavi yöntemi halk arasında da bilindiği gibi kesinlikle istirahattir. Rahat bir ortamda uzun süreli dinlenirseniz eğer sizler de hastalıktan daha kısa sürede kurtulabilirsiniz. İlaç tedavisi de çok fala öneriliyor ancak daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi antibiyotik bu dönemde ne yazık ki sizlere fayda sağlamıyor.

Gıdalar

·         Tarhana Çorbası: Sıcak ve besleyici yapısı ile grip tedavisinde önemli rol sahibi olan gıdalardan bir tanesidir. Bu gıdayı özellikle sabah kahvaltılarınızda tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Ara öğünlerde de yine bu gıdayı tüketerek bedenlerinizi daha sağlıklı bir yapıya kavuşturabilirsiniz.

·         Balık: Grip olduğunuzda Omega 3 desteğine çok fazla ihtiyacınız var ve balık sayesinde bu ihtiyaçlarınıza da yanıt alabiliyorsunuz. Grip tedavisinde en çok tercih edilen gıdalardan bir tanesidir ve haftada 2-3 kez tüketmeniz de gribe karşı bağışıklık kazanmanızı daha kolay hale getirecek ve en azından daha güçlü bir bünye oluşturacaktır.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri