Kategoriler


Grip nasıl çabuk geçer

Paylaş
 


İlaçla 7 günde ilaçsız bir haftada geçer diye şaka yollu sitem edilen gribi daha çabuk atlatmak mümkündür. Grip nasıl geçer, gribi en az zayiatla nasıl atlatırım diyorsanız makaleyi okumaya devam ediniz.

Grip influenza virüsü nedeniyle meydana gelir ve antibiyotikle geçmez. İnfluenza virüsünün tespit edilmiş ve edilememiş binlerce türü vardır. Her sene mutasyon ve viral ilaçlara gösterilen dirençler sonucu yeni türler ortaya çıkmaktadır. Grip aşısı vurulduğumuzda geçmiş senelerde sıkça görülmüş birkaç grip virüsünü vücudumuza almış ve bunları vücudumuz tanımış olur. Eğer bu sene grip virüsü vücudumuza girmişse ve grip aşısı da olmuş isek hasta olup olmayacağımız veya hastalığı hangi şiddetle atlatacağımız vücudumuza giren virüsün yeni mi bir tür mü yoksa eski senelerde görülmüşlerden bir tanesi mi olduğuna göre değişir.Yeni bir tür ise grip aşısı olsak dahi hasta oluruz. Grip virüsünün binlerce türü olduğunu söylemiştim. Bilim adamları gribe neden olan influenza virüsünü yüzeylerinde yer alan hemaglutinin (H) ve nöraminidaz (N) glikoproteinlerinin antijenik yapılarına göre sınıflandırma yoluna gitmişlerdir.

Hemaglutinin de 1 den 16 ya kadar 16 alt sınıf,  nöraminidaz da 1 den 9 a kadar 9 alt sınıf bulunmaktadır. Hani televizyonlar da domuz gribi için H1N1 derler ya işte buradaki H ve N ile yanındaki rakamlar bu sınıflandırmayı ifade eder.Kuş gribi de H5N1 dir. İnsanlarda sıklıkla görülen mevsimsel grip türü ise H3N2 dir.

Grip mevzuuna böyle giriş yaptıktan sonra grip nasıl çabuk geçer konusuna geleyim. Gribin şimdiye kadar bilinen en iyi ilacı dinlenmektir. Böylece vücudun virüslerle savaşması için uygun bir ortam hazırlamış olursunuz.

Bazen dinleme eşittir fazla hareket etmeme gibi düşünenler oluyor. Dinlenmek fiziksel aktivitelerin kısıtlanması ile ayı şey değildir. Dinlenmek organların fazla yorulmayacak şekilde kullanılmasıdır. Zaten grip olunca baş ağrısı, ateş ve eklem ağrısı gibi şikayetler olur ve halsizlik görülür. Vücudun verdiği bu sinyal doğru algılanmalı ve dinlenmeye çekilmelidir.Dinlendirilmesi gereken en büyük organ beyindir. Vücuttaki oksijenin yüzde yirmisini tek başına tüketen ve kalori harcamada da kütlesine göre hayli başarılı olan bu organ grip iken dinlenmeyi en çok hak edenlerdendir. Yani günü oturarak geçirmek dinlendiğimiz anlamına gelmiyor. İşte bu yüzden insanlar işyerinden izin alıyor veya rapor alıyor ki işyeri stresinden kurtulsun. Grip iken can sıkıcı meselelerle uğraşmamak, can sıkıcı insanlarla dalaşmamak gerekir. Sevilen müzikler dinlemek, ailece romantik komedi filmlerini izlemek ve zamanlı uyku beyni dinlendiren şeylerdir.

Uyku bedeni de dinlendirir ama zamanında yatılırsa. Gribe yakalanıldığı zaman akşamları kesinlikle geç saatte çay kahve içmeyip, papatya, rezene gibi uyku getirici çayları içip erkenden yatağa girmelidir.

Kışın grip olmamak için limon portakal gibi C vitamini yenir. Ispanak gibi kış sebzelerinde de C vitamininden vardır. Diyelim ki bunları yemenize rağmen grip oldunuz, grip süresince gene bunları yemelisiniz. Grip iştahsızlık yapabilir, ancak siz yine de C vitaminini ihmal etmemelisiniz.

Grip gibi hastalıklarda uzmanlar bol sıvı alınmasını tavsiye ederler. Bunun için çorba ve bitki çayı gibi içeceklere ağırlık vermelisiniz. Çorbalar içindeki vitamin, mineraller ve enerji kaynakları nedeniyle daha faydalıdır. Kışın gribe en iyi gelen çorbalar, tavuk suyu çorbası, işkembe, kelle-paça çorbasıdır. Hayvansal gıdalar vücudun direncini artırır, hastalıkları atlatmanıza yardımcı olur. Bu çorbaları sevmiyorsanız, yayla çorbası, yoğurtlu çorba çeşitleri ve tarhana çorbasını da tercih edebilirsiniz.Dengeli beslenmek vücut direncini artırmanın en önemli yoludur. Etinizi, sebzenizi, kuru yemişinizi ve meyvenizi dengeli şekilde almalısınız. Salata ve yoğurt öğünlerde yer almanı, yeşil yapraklı sebzeler ve baklagiller ihmal edilmemelidir.

Çay, kahve gazoz gibi faydası olmayan içecekler yerine hem boğazı sıcak tutan hem vitamin ve mineral desteği sağlayan ıhlamur, kuşburnu, papatya ve nane limon çaylarını tüketmelisiniz.

Akıllara şöyle bir soru gelebilir, gribi hızlı bir şekilde geçirmek istiyorsak neden antiviral ilaç kullanmıyoruz ? Madem antibiyotik işe yaramıyor biz de antiviral ilaç kullanırız, ilaç da virüsü yener, böylece gribi kolayca yeneriz ?

Maalesef öyle olmuyor, grip tedavisi bu kadar basit olsaydı herkes evinde grip için antiviral ilaçlar bulundurur gribi de dert etmezdi.Grip için antiviral ilaçlar ancak domuz gribinde, griple baş edemeyecek derecede bağışıklığı zayıf kişilere, başka kronik hastalıkları olanlara, yaşlılara, 2 yaşından küçük ve komplikasyon riski olan bebeklere,  AİDS,hepatit gibi bağışıklığı düşürücü hastalıkları olanlara, gribi çok ağır yaşayanlara verilir. Normal grip hastalarında antiviral ilaçlar kullanılmaz çünkü bu ilaçların hem yan etkileri yüksektir hem de gribi iyileştirirken vücutta başka hasarlara yol açarlar.

Doğal tedavi ve dinlenme ile 1 haftada geçen grip antiviral ilaç kullanılsa da yine en az bir hafta sürer. Bu yüzden normal grip vakalarında antiviral ilaçlar kullanılmaz.  • Site Yorum

Bir yorum bırak