Kategoriler


Grip zatürreye döner mi

Paylaş
 


Grip zaman zaman yakalandığımız ve bildiğimiz bir hastalıktır. Fakat zatürre daha ağır seyreden ve nadir de olsa ölüme götüren bir hastalıktır. Merak edilen soru, acaba grip zatürreye dönüşür mü ?

Zatürre akciğer lobunun iltihaplanmasıyla meydana gelir ve kronik hastalıkları olan kişilerde ölüm riski doğuran bir hastalıktır. Akciğerdeki hava keseciklerinin sıvıyla dolması sonucu akciğer iş göremez hale gelir ve kandaki oksijen miktarı düşer.Bu tür bir iltihaba virüs veya bakteriler yol açabileceği gibi mantarlar da bunun sorumlusu olabilir. Zatürrenin bulaşması genellikle hava yoluyla olur. Kalabalık ortamda birinin öksürmesi, hapşırması yakınındaki bir kişiye hastalığın geçmesi için yeterlidir. Bağışıklığı zayıflatan stres, alkol gibi faktörler mikrobun hastalığa dönüşmesine zemin hazırlar.

Grip zatürreye döner mi?

Grip ağır seyrederse zatürrenin yolunu açabilir. Zatürre gribin devamı veya ileri aşaması değildir ama gribin zayıflattığı vücutta zatürrenin gelişmesi kolaylaşır.

Zatürre belirtileri nelerdir ?

Klasik belirtiler, ateş çıkması, titreme ve üşüme hissi şeklindedir. Önce kuru öksürük olur daha sonra bu balgamlı öksürüğe çevrilir.

Akciğer zarlarının tahrişi ve sık sık öksürmek göğüs ağrısına neden olur. Bazen nefes almada zorlanma, el ve ayaklarda morarma görülebilir. Hasta kendini halsiz ve iştahsız hisseder.

Zatürre tedavisi nasıl yapılır ?Zatürre tedavisi antibiyotik ve antiviral ilaçlarla yapılır, yüksek ateş için ateş düşürücü kullanılır. Hastanın evde iyi dinlenmesi, dengeli beslenmesi gerekir.

 Zatürre olmamak için ne yapmalı ?

Gerek grip gerek zatürre gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için salgınların yaşandığı zamanlarda insanların yoğun olduğu kapalı ortamlarda fazla kalmamak veya bu tür kalabalık yerlere gitmemek gerekiyor. Kalabalığa girmek zorunlu ise maske de kullanılabilir. Ayrıca temizlik ve beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Alkol, sigara ve stres bağışıklığı düşüren organların fonksiyonlarını negatif yönde etkileyen unsurlar olduğundan bunlardan da uzak durulmalı. Bir de uykuyu iyi almak gerekiyor.  • Site Yorum

Bir yorum bırak