Hareket Sistemi Sağlığı ve Kas Seğirmesi

Paylaş
 

Hareket sistemi sağlığı kişinin normal yaşantısına devam edebilmesi, rahatlıkla işlerini yapabilmesi, spor yapabilmesi kısacası rahat ve huzurlu yaşaması için oldukça önemlidir. Gün içerisindeki tüm işlerimizi hareket sistemimiz ile yapmaktayız. Kaslar, kemikler, eklemler hareket sisteminin başlıca unsurlarıdır. Çeşitli nedenler ile bu unsurlarda problemler ortaya çıkabilmektedir. Yumuşak doku olarak nitelendirdiğimiz hareket sistemi unsurları olan kaslar ile ilgili olarak sık karşılaştığımız problemlerden birisi kas seğirmesi’dir. Kas seğirmesi ile ilgili olarak kısaca istemsiz olarak yapılan kas hareketleridir diyebiliriz.

Kas seğirmeleri birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genellikle kas sistemini etkileyen hastalıklarda ve sinirsel bazı hastalıklarda kas seğirmesi görülmektedir. Kas seğirmesi ellerde, kollarda, yüzde kısacası vücudumuzda kasların bulunduğu her yerde görülebilir. Özellikle ellerde ve ayaklarda daha fazla görülmektedir. Bazen kısa süreli seğirmeler şekillenebilmektedir. Bunlar özellikle beslenme kaynaklı veya stres kaynaklı olarak ortaya çıkan kısa süreli seğirmelerdir. Bunun yanında daha uzun süren kronik olarak nitelendirdiğimiz kas seğirmeleri de görülebilmektedir. Bunların nedenleri ise çoğunlukla kas sistemi veya sinir sistemi ile ilgili ciddi hastalıklardır.

Belirtilerine bakacak olursak öncelikli olarak titremeler göze çarpar. Ayaklarda, bacaklarda, ellerde, kollarda, yüzde bu kas titremesi görülebilir. Titremeler ile beraber kişi kendisini ciddi anlamda rahatsız hisseder. Bazen bu kişinin yaşantısını ve iş hayatını olumsuz etkileyebilmektedir. Kas seğirmeleri bazen göz çevresinde olabilmektedir. Kaşlarda ve göz çevresinde görülen kas seğirmeleri kişiyi sosyal anlamda da oldukça rahatsız etmekte ve bazen toplum içine çıkmasını bile engellemektedir.

Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsanız mutlaka bir uzmana danışın ve nedeninin belirlenmesini sağlayın. Bazen beslenme, stres gibi basit nedenler ile ve geçici süre devam eden kas seğirmeleri önemsenmemektedir. Aslında bunları da önemsemek gerekir. Altında yatan ana nedenler daha farklı olabilmektedir. Eğer uzun süren ve ciddi anlamda rahatsızlık veren bir kas seğirmesi söz konusu ise mutlaka kontrollere gitmek gerekmektedir.

Kaynak: http://www.hgsaglik.com/


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bel ağrısı Glifor zayıflatır mı
Mobil Sürüme Geç