Öksürüğe Ne İyi Gelir
Hatmi çiçeği balgam söktürürmü
Sosyal Medyada Paylaş

Hatmi çiçeği balgam söktürürmü

Boğaz ağrısı, inatçı öksürük, bademcik iltihabı gibi rahatsızlıklarda hatmi çiçeği çayı içilebilir. Solunum yolu hastalıklarında balgamın vücuttan daha kolay atılması için bitkisel formüller vardır. Hatmi çiçeği çayı iltihap giderici ve mikrop kırıcı özelliğe sahiptir. İnatçı öksürük ve boğaz ağrısı şikayetleri için uygundur. Fakat balgam söktürücü özelliği yoktur. Balgamın atılamaması öksürük

Boğaz ağrısı, inatçı öksürük, bademcik iltihabı gibi rahatsızlıklarda hatmi çiçeği çayı içilebilir. Solunum yolu hastalıklarında balgamın vücuttan daha kolay atılması için bitkisel formüller vardır.

Hatmi çiçeği çayı iltihap giderici ve mikrop kırıcı özelliğe sahiptir. İnatçı öksürük ve boğaz ağrısı şikayetleri için uygundur. Fakat balgam söktürücü özelliği yoktur.

Balgamın atılamaması öksürük ve boğaz tahrişi sorunlarına yol açmaktadır. Balgamın daha kolay sökülmesi için balgam söktürücü bitkilerle hazırlanan çayları deneyebilirsiniz.

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu balgam söktürücü olarak tereyi tavsiye etmektedir. Tereyi taze ve çiğ olarak tüketebilirsiniz. Veya kür de uygulayabilirsiniz.

Kür için yarım litre su kaynatılıp içine yarım bağ tere, kökleri kısa kesilip sapları ile birlikte atılır. 3 dakika boyunca sıcak suda demlenir. Bu süre zarfında teredeki etken maddeler suya geçer. Bu 3 dakikada isterseniz kısık ateşte kaynatabilirsiniz, isterseniz de kaynatmadan tereleri sıcak suda bekletebilirsiniz. Oluşan su içilir.

Beş gün boyunca her gün bu uygulanırsa vücuttan balgam atılmaya başlar. Balgam atmaya yarayan başka kürler de vardır ama tere kürü yeterli olduğu için diğerlerini vermeye gerek duymadım.

Tere kürü nefes alma zorluğu çekenler ve sigara dolayısı ile öksürük sorunları yaşayanlar için iyi bir kürdür. Ayda bir kür (1 kür 5 gün sürüyor) uygulanabilir.

Hatmi çiçeği kürü nasıl yapılır

Hatmi çiçeği ile elde edilen kür solunum yolları rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Bronşit, bademcik şişmesi, sebepsiz boğaz ağrısı ve grip için bu kürü uygulayabilirsiniz. Kuru öksürük için çok uygun bir kürdür.

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiye ettiği hatmi çiçeği kürü şöyle yapılır:

1 bardak süt kaynatılır ve içine bir tatlı kaşığı hatmi çiçeği katılır. 5 dakika kaynatıp süzülür. Bu kür günde iki kere hazırlanıp aç karna içilir. İlk kür sabah kahvaltısından önce ikinci kür ise akşam yemeğinden önce hazırlanır ve içilir.

Hatmi çiçeği kürü her gün düzenli olarak uygulanırsa 3-4 güne kadar etkisini gösterir. Fakat yararı var diye sürekli uygulanması tavsiye edilmez.

Anneler çocukları için hatmi çiçeği kürü uygulayıp uygulayamayacaklarını merak etmektedirler. Bu kürü bebeklere uygulamayınız. Bebeğin bünyesine zararı olabilir. Kür uygulamak için çocuğun en azından 3 yaşını bitirmiş olması gerekir.

Bitkiler kür şeklinde düzenli uygulandıklarında ilaç gibi etki ve yan etki gösterirler. Bu nedenle bebeklere bitki çayı kürü uygulamamak gerekir.

Aktarlarda bitkileri karıştırıp kış çayı diye satmaktadırlar. Bazı internet sitelerinde de içinde hatmi çiçeğinin de bulunduğu karışık bitki çayları öksürük ve soğuk algınlığı için önerilmektedir. Birkaç bitkinin karıştırılıp bundan olumlu bir faydanın görülmesi zordur. Çünkü bir bitkideki madde diğer bitkinin faydasını giderebilir veya zararlı hale getirebilir.

Bu nedenle bitkilerle şifa bulmak isteyen annelerin bunları karıştırıp çay hazırlamaları yerine bir gün hatmi çiçeği çayı, öbür gün kuşburnu çayı şeklinde tek bitkilik çayları içmeleri daha doğru olur.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır ©