Kışın grip olmamak için ne yapılır

Paylaş
 

Kış aylarında grip salgınları artar. Grip olmamak için bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor.

Bağışıklık sistemini diri tutmak için C vitamini almayı ihmal etmemek gerekir. Mevsim meyveleri, kuşburnu, ıhlamur ve adaçayı bolca tüketilmelidir. Toksik maddelerin kolayca vücuttan atılabilmesi için bolca su ve sıvı almak gerekir. Hazır çorba yerine ev tarhanası, yoğurt içeren çorbalar daha faydalı olacaktır.

Araştırmalar fiziksel olarak daha fazla hareket yapan kişilerin hastalıklara karşı daha dayanıklı olduklarını ortaya koymuştur. Kış aylarında çok yorucu olmamak kaydı ile egzersizler ve kısa yürüyüşler vücuttaki kan dolaşımını düzenleyerek organların daha iyi çalışmasını sağlar.

Soğuk havalar göz sağlığını da tehdit etmektedir. Rüzgarlı ve soğuk havalarda gözde yanma, batma gibi sorunlar olmaması için gözü kapatan gözlükler kullanılabilir veya atkı-şal gibi örtülerle göz korunabilir.

Kışın grip olmak sürpriz değildir ama kalp krizi ve yüz felci gibi kötü sürprizlerden de korunmaya çalışmalısınız. Yüz felci yüzdeki mimiklerin kaybıyla anlaşılır. Bu tür bir şeyle karşılaşmak istemiyorsanız evden çıkarken saçınızı yüzünüzü ıslak bırakmamaya dikkat etmeli, dışarıda soğuk havada fazla kalmamalısınız.

Kalp krizinden korunmak için de ağır fiziksel aktivitelerden uzak durmalı ve mevsime uygun giyinmelisiniz.

Grip olmamak için ne yenir ?

Taze meyve kadar kuru meyve yemek de önemli. Özellikle lifli olanlar tercih edilmeli. Kuru üzüm, kuru kayısı, yaban mersini gibi kurutulmuş meyveler yenilmeli, baklava gibi şerbetli tatlılar daha az tüketilmeli.

Vücudu sağlıklı tutmak için bağırsak sağlığına önem verilmelidir. Süt ürüleri, yoğurt ve kefir bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlar.

Kış sebzeleri pek sevilmez ama mutlaka tüketilmeli. Lahana, kereviz, pırasa ve ıspanak ile yapılan çorba ve yemekler karaciğer sağlığı için de gerekli, kalp sağlığı için de.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri