KOAH Hastalığına Ne İyi Gelir? KOAH Hastalığı Nedir?

Paylaş
 

KOAH kişinin hava yollarında tıkanmaya neden olan, ilerleyici ve tam olarak geri dönüşümü olmayan, fakat önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığıdır.

Bu hastalığın sonbahar aylarında arttığı gözlemlenmiştir. Bunun sebebi hava kirliliğinin artması ve doğanın yeşilliğinin çürümesidir.

KOAH kendini nefes darlığı, hırıltılı solunum, nefes verirken ıslığa benzer ses, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi şikayetlerle göstermektedir. Bu belirtiler astım veya bronşit gibi hastalıklarda da görüldüğünden KOAH teşhisi ancak doktora gidince koyulabilmektedir.

Bu hastalığa uzun süre sigara içmek, tozlu, dumanlı, kimyasal karışımlı ortamlarda çalışmak sebep olmaktadır.

Hastalık sürekli ilerleyici nitelikte ve kirli havaların yanında soğuk hava da hastalığı etkiliyor. Yaş ilerleyince de şikayetler artıyor.

KOH hastalarına genelde iklimi kuru ve havası temiz yerlerde yaşaması tavsiye ediliyor.

KOAH Hastalığına Ne İyi Gelir

Öncelikle yaşanılan ortamın temiz olması gerekiyor. Büyük şehirlerden kaçıp, ilçelere yerleşmek mümkün ise bunu tercih etmek gerekiyor. Bu nedenle emekli kişiler küçük yerleşim yerlerine taşınıyor.

Bir de tuz odası tedavisinin iyi geldiği söyleniyor. Nemi emen tuz ortamdaki buharı, tozu çektiği için rahatlama sağlıyor.

KOAH hastalığı tedavisi için havası temiz yerlere seyahatler de öneriliyor. Gerçi bu geçici bir rahatlamaya sebep olur. Bununla birlikte tatilini bunaltıcı yerler yerine Kaz Dağları gibi oksijenin ve temiz havanın bol bulunduğu yerlerde yapmak mantıklı gelmektedir.(bkz. kazdağları otelleri)


Etiketler:
koah tedavisi
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bel ağrısı Glifor zayıflatır mı