Kreval öksürük şurubu bebeklerde kullanımı

Paylaş
 

Bebeklerin bünyeleri bazı ilaç ve gıda maddelerinin etkilerini kaldıramayacak kadar zayıftır. Bu yüzden yetişkinlerde kullanılan çoğu ilaç bebeklere verilemez.  Peki Kreval öksürük şurubu bebeklerde kullanımı mümkün mü ?

Kreval şurup nedir ne işe yarar ?

Kreval şurup butamirat sitrat etken maddeli bir öksürük şurubu olup öksürüğün kesilmesinde kullanılır. İlaç sinir sistemini etkileyerek öksürük refleksini engeller, böylece öksürüğü baskılar.

Tadı çoğu öksürük şurubuna göre daha güzel olduğu için çocuklar tarafından genellikle sorunsuz bir şekilde içilmektedir.

Bununla birlikte 6 yaş altındaki çocuklara Kreval zorunlu olmadıkça tavsiye edilmemekte, 3 yaş altı çocuklara/bebeklerde kullanılmaması gerekmektedir.

Kreval öksürük şurubu bebeklerde kullanımı

Kreval öksürük şurubu bebeklerde kullanımı uygun olmayan bir şurup olup bilinçsizce kullanılırsa, bebeğe zarar verebilir. Eğer doktorunuz bebeğinize Kreval öksürük şurubu reçete ettiyse kullanım dozunu da hastaya bildirmelidir.

Kreval öksürük şurubu nasıl kullanılır ?

Kreval’in yetişkinlerde kullanım dozu günde 4 kere 3 ölçektir. Bir ölçek 5 ml’dir. 18-12 yaş arası kişilerde günde 3 kere 3 ölçek kullanılır.

6-12 yaş arası çocuklarda ise günde 3 defa 2 ölçek kullanılır.

Kreval’in 6 yaş altı çocuklarda kullanılması tavsiye edilmemektedir. Doktor zaruret görüp reçete ederse kullanım dozunu hastaya göre ayarlayacaktır.

Kreval öksürme refleksini engellediği için balgam söktürücü ilaçlarla birlikte kullanılmaz.

Kreval şurup ağızdan alınır, aç veya tok içilebilir.

Doktor tarafından aksi söylenmemişse normal kullanım süresi bir haftadır. Eğer bir hafta kullanılmasına rağmen öksürük geçmiyorsa doktora gidilmelidir. Eğer normal dozundan daha fazla Kreval şurup içilirse, uyku hali, bulantı ve ishal şikayetleri görülebilir.

Kreval şurup balgam söktürür mü ?

Kreval şurubun balgam söktürücü özelliği yoktur. Balgamın dışarı atılması atılmasını kolaylaştırmaz. Bu nedenle balgamlı öksürük vakaları için uygun değildir.

Kreval ne zaman etkisini gösterir ?

Krevalin emilimi ve kana karışma süreci hızlıdır. Şurubu içtikten sonra 15 dakika içinde etkisini gösterir.

Öksüren bebeğe tedavi nasıl yapılır ?

Öksürmekte olan bebeğe öksürük şurubu verilemediği gibi bitki çayı veya geleneksel öksürük kesici karışımlar da verilememektedir.

Bebeklerde görülen öksürük şikayetleri çoğunlukla herhangi bir tedavi uygulanmadan sadece bazın koşulları iyileştirilmesiyle geçmektedir.

Bir hastalığa bağlı öksürük şikayetleri ise ancak ana hastalığın tedavisi ile mümkün olmaktadır.

Bebeklerde öksürük nedenleri ve tedavileri

Hayvan tüyü, polenler, küfler, çamaşır deterjanı, halıdaki tüyler tozlar, ortamdaki tozlar, parfüm, böcek spreyi gibi unsurlar bebeklerde öksürüğe neden olabilir. Bebekteki öksürüğün sebebi bunlardan birisi ise;

  • Çamaşırları organik deterjanla veya sabunla yıkanmalı,
  • Evin havalandırma saatine dikkat edilmeli,
  • Odadaki halı, pelüş oyuncaklar azaltılmalı,
  • Odanın havasının temiz ve yeterli derecede nemli olmasına dikkat edilmeli,
  • Evde sigara içilmemeli, bebeğin odasında parfüm sıkılmamalıdır,
  • Bebekler kendi balgamlarını yuttukları için de öksürebilirler. Bu zamanla kendiliğinden geçen bir durumdur.

Bebek soğuk algınlığı veya bronşit gibi hastalıklar nedeniyle de öksürebilir. Bu durumda hastaneye götürülmeli ve doktor takibinde olmalıdır. Hastanede hava verilerek bebek rahatlatılmakta, antiviral ve antibiyotik ilaçlar kullanılarak tedavisi yapılmaktadır.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri