Öksürüğe Ne İyi Gelir
Kreval şurup  açıldıktan sonra kaç gün kullanılır
Sosyal Medyada Paylaş
28 Ekim 2019
oksuruk

Kreval şurup açıldıktan sonra kaç gün kullanılır

Kreval şurup öksürük şikayetleri için reçete edilen bir ilaçtır. Raf ömrü 2 senedir, peki açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılabilir ? Kreval şurup kaç  gün kullanılır ? Doktor özel olarak belirtmediyse Kreval şurup 7 gün kullanılır. Kullanım dozu öksürüğün şiddetine ve hastanın yaşına göre değişmektedir. Kreval şurup 3 yaş altı

Kreval şurup öksürük şikayetleri için reçete edilen bir ilaçtır. Raf ömrü 2 senedir, peki açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılabilir ?

Kreval şurup kaç  gün kullanılır ?

Doktor özel olarak belirtmediyse Kreval şurup 7 gün kullanılır. Kullanım dozu öksürüğün şiddetine ve hastanın yaşına göre değişmektedir.

Kreval şurup 3 yaş altı çocuklar için ve bebekler için uygun değildir. Zorunlu olmadıkça 0-6 yaş bireylerde kullanılmamalıdır.

Yetişkinlerde normal kullanım dozu her seferinde 3 ölçek (3 x 5 ml) olmak üzere günde 4 keredir.6-12 yaş arasındaki bireylerde ise günde 3 kere 2 ölçektir.

Bir hafta düzenli kullanılmasına rağmen öksürük kesilmiyorsa doktora başvurulmalıdır.

Kreval şurup açıldıktan sonra kaç gün kullanılır ?

Kreval şurup açılmadığı ve uygun koşullarda saklandığı takdirde üretim tarihinden itibaren 2 yıl içinde kullanılabilir. Fakat şurubun kapağı açıldıktan sonra ilaç içindeki etken maddelerin bozulma süreci hızlanır.

Üretici firma Kreval şurup açıldıktan sonra kaç gün kullanılır sorusu için prospektüsünde bir cevap vermemiştir. Şurubun tedavi süresi genellikle 1 hafta olmakla beraber 1 haftada şurubun bitmemesi olasılığı vardır. Genel olarak öksürük şurupları kapağı açıldıktan sonra 2-4 hafta daha (başka bir hasta için veya öksürüğün nüksetmesi halinde) kullanılabilmektedir.

Kreval şurup açıldıktan sonra etkisinin ne sürede azalacağı, formülünün ne sürede bozulacağı bilinmemektedir.

Kreval şurup bebeklerde kullanımı neden uygun değil ?

Öksürük, solunum yolunun boğaz, trakea ve bronşlardaki mevcut salgılara ve üst ve alt solunum yolunun mukozalarında devam eden iltihaplara refleks savunma tepkisidir.

Yani var olan bir sorun ile alakalı vücudun ürettiği bir savunma mekanizmasıdır. Kreval şurup sinir sistemini etkileyerek öksürüğü baskılar. Öksürüğü baskılamak bebeği iyileştirmemekte, sadece savunma mekanizmasının vereceği reaksiyonu engellemektedir.

Bebeklerde öksürüğü geçirmenin en iyi yolu öksürüğe neden olan hastalığı tedavi etmektir.

Ayrıca sinir sistemini etkileyen ilaçların bebeklere zarar vermesi muhtemeldir. Bu nedenle 3 yaş altı bebeklerde Kreval şurup kullanılmaz.

Kreval şurup açıldıktan aylar sonra kullanılırsa ne olur ?

Bozulmuş bir şurubun canlılarda ne tür bir etkisi olacağına dair Kreval şurup’un üreticisi Recordati İlaç San ve Tic. A.Ş. tarafından yapılan bir çalışma bulunmamaktadır. Bununla birlikte;

  • Etki azalması;
  • Mide bulantısı, zehirlenme,
  • Aşırı uyku hali,

Gibi şikayetlerin görülmesi muhtemeldir.

Kreval şurup yorumları

Kreval şurup kullananlar şurup hakkında iki hususu sıklıkla dile getirmektedirler:

Birincisi tadı diğer öksürük şuruplarına nazaran daha güzel olduğu,

Diğeri ise çabuk bittiği ve yeterli etki etmediği,

Kullanım dozu aşılırsa da uyku hali vermektedir.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır ©