Kuru öksürüğe ne iyi gelir ?

Paylaş
 

“Kuru öksürüğe ne iyi gelir ?” konulu bu makalede kuru öksürüğün evde nasıl tedavi edilebileceğine dair pratik bilgiler verilecektir. Kuru öksürük bazen balgamlı öksürüğe göre daha fazla can sıkıcı olabilmektedir.

Kuru öksürük sigara, astım, çeşitli üst solunum yolu hastalıkları hatta bazı kanser türlerinin habercisi olabilir. Bu nedenle geçmeyen kuru öksürük vakalarında doktora gitmekte yarar vardır.

Kuru öksürük yılın bazı zaman dilimlerinde şiddetleniyor veya üst solunum yolu enfeksiyonu geçtiği halde öksürük geçmiyorsa bunun astım, alerjik hastalıklar, tedavisi yarım kalmış bronşit gibi nüksetmeye müsait hastalıklar gibi sebebi olabilir. Ciddiye alınmayan kuru öksürük ve bazı üst solunum yolu hastalıkları o ana kadar bünyede var olan ama henüz açığa çıkmamış astımı tetikleyebilir. Bu nedenlerle tekrarlayan kuru öksürük vakaları ciddiye alınmalıdır.

Kuru öksürüğün en basit sebebi boğazın bir sebepten tahriş olmasıdır. Bu sebep sigara da olabilir, ortamın kuru veya tozlu olması da olabilir. Kuru öksürük vakalarında boğazda bir gıcık oluşur ve gün içinde bu gıcık öksürüğe neden olur. Boğazı ıslak ve sıcak tutmak rahatlama sağlayacaktır. Hararet yapan gıdaları yememek veya bitki çayını aralıklarda içmek bu konuda alınabilecek basit bir tedbirdir. Boğaz kuruluğu varsa bu odanın havasız ve kuru olmasından kaynaklanabilir. Odaya ilave nem sağlamak üzere bir tasa su koymak havanın kuruluğunu alır. Bulunan ortamı havalandırmak da faydalıdır. Çünkü kuru öksürüğün nedeni gözle görülmeyen mayt gibi mikroskobik canlılar veya toz veya yine gözle zor görülen haşerat dışkıları olabilir. Her halukarda odayı temiz, havadar ve nemli tutmak kuru öksürük için faydalıdır.

Kuru öksürüğe ne iyi gelir ?

Bal ve pekmezi aralıklarla azar azar tüketmek boğazı sıcak tutar ve boğazdaki tahrişi önler. Balı zencefil ile birlikte veya bitki çaylarını tatlandırmak için kullanabilirsiniz. Kuru öksürüğü olanları kafeinli veya asitli içecekleri bir süre bırakıp boğazı rahatlatan bitki çaylarını günde birkaç bardak tüketmelerinde yarar vardır.

Ihlamur ve zencefil çayı öksürüğe iyi gelen bitki çaylarındandır. Bitki çaylarına tarçın, bal veya karabiber konursa etkisi artacaktır. Zencefil ayrıca tek başına çiğ olarak tüketilirse de öksürüğü geçirir.

Astım ve alerji kaynaklı kuru öksürükler için ballı kara turp kürü uygulanır. Önce kara turpun içi oyulur ve oyulan kısma bir tatlı kaşığı bal konur. Birkaç saat sonra bal ile reaksiyona giren turp, suyunu dışarı salacaktır. Çıkan su bir kapta toplanıp sabah ve akşam yatmadan önce bir yemek kaşığı içilir. Kronik astım hastalarının bu kürü sürekli olarak uygulamaları gerekmektedir. Özellikle astıma eğilimli çocuklarda bu kürün düzenli kullanılması ile 2-3 yıllık sürede düzelme sağlandığı görülmüştür.

“Kuru öksürüğe ne iyi gelir ?” konulu makalemizle ilgili olarak “Öksürüğe iyi gelen bitkiler” veya “Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir ?” konulu makalelerimize göz atmanızı tavsiye ederiz.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri