Öksürüğe Ne İyi Gelir
Kuru öksürüğü hemen ne keser
Sosyal Medyada Paylaş
7 Eylül 2018
oksuruk

Kuru öksürüğü hemen ne keser

Bazen kuru öksürük çok inatçı olabiliyor. 1-2 ay kuru öksürüğün pençesinden kurtulamayanlar var. Bugün “kuru öksürüğü hemen ne keser” merak edenler için kendimde de denediğim ve çok süper sonuç aldığım mucizevi bir formülü vereceğim. Kuru öksürük neden olur Akciğer kanseri, tiroid bezi iltihaplanması gibi nedenlerle kuru öksürük olabiliyor. Bronşit gibi,

Bazen kuru öksürük çok inatçı olabiliyor. 1-2 ay kuru öksürüğün pençesinden kurtulamayanlar var. Bugün “kuru öksürüğü hemen ne keser” merak edenler için kendimde de denediğim ve çok süper sonuç aldığım mucizevi bir formülü vereceğim.

Kuru öksürük neden olur

Akciğer kanseri, tiroid bezi iltihaplanması gibi nedenlerle kuru öksürük olabiliyor. Bronşit gibi, KOAH gibi hastalıklar da inatçı öksürüğe neden olmaktadır. Bronşit gibi, KOAH gibi hastalıklar da öksürük sebeplerinden.

Sinüziti olan hastalarda kuru öksürük görülebiliyor. Akıntı ve balgam üreten mekanizmada iltihap olunca boğaza yeterli salgı gelmiyor ve kuru öksürük oluyor. Eğer kendinizi çok ciddi hasta hissetmiyorsanız ve gıcık öksürüğünüz var ise bu ihtimal  öne çıkıyor.

Boğazımızın sürekli salgılarla ıslak kalması gerekir. Yoksa kolayca tahriş oluyor. Öksürdükçe daha fazla tahriş oluyor. Bu nedenle öksürükler de şiddetleniyor. Kısır bir döngü oluşuyor. Balgamsız birkaç günlük öksürük nöbetleri oluyor.

Kuru öksürük astım, mevsim alerjileri ve sigara nedeniyle de olabilir. Kuru öksürüğün önemli bir nedeni reflüdür. Reflü hastası olmasanız bile bu seçenek kuvvetlidir. Bildiğiniz üzere reflü midede yenilen besinlerin mide ile yemek borusu arasındaki kapakçığın deforme olması nedeniyle boğaza geri gelmesidir. Midenin asitli sıvısı geri gelince boğazı tahriş eder.

Reflü toplumumuzda yaygın bir hastalıktır. Aslında reflü teşhisi konulmayan kişilerin de yüzde sekseni kısmen reflüdür. Çünkü bu geri kaçma belli bir boyuta ulaşıp şikayetlere neden olunca biz reflü diyoruz. Halbuki insanların tamamına yakınında az da olsa bu geri gelme sorunu var. Miktar düşük olunca şikayete neden olmuyor. Bu nedenle de midesinden geceleri hafif sıvı veya gaz sızıntısı olan kişilere reflü hastası denilmiyor.

Boğazda bir sorun olmayınca hafif sızıntılar sorun teşkil etmiyor ama boğazda zaten tahriş var ise mideden yükselen asitli gaz bile öksürüğe neden olabiliyor.

Kuru öksürüğü hemen ne keser

3 yemek kaşığı süzme bala bir yemek kaşığı toz zencefil ve bir yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi ekliyoruz. Bu benim klasik öksürük ilacım ve her tür öksürük ve boğaz ağrısında işe yarıyor. Bu karışımdan sabahları bir tatlı kaşığı, akşamları bir tatlı kaşığı almak yeterli oluyor.

Kuru öksürüğü hemen kesmek için ise bundan bir fazlasını yapmak lazım. Akşamları ıhlamur çayı demleyip içine bir tatlı kaşığı ballı karışımdan koyuyoruz. Ve boğaz resmen pamuk gibi oluyor. Yarım saat civarı bu durum devam ediyor. Daha sonra etkisi azalıyor. Yarım saat sonra bir bardak daha ıhlamur çayı içiyoruz.

Gün içinde sürekli ıhlamur çayı içemeyiz ama günde 3-4 kere bunu yapmak ciddi bir rahatlama sağlıyor. Balın kaynatılmaması, ısıtılmaması lazım. Bu nedenle ıhlamur çayını bardağa döktükten sonra 5 dakika hafif ılımasını bekliyoruz. Daha sonra ballı karışımı ekliyoruz.

Ihlamur çayının demleme süresi ise 8 dakika olacak. Kaynamış suyun içine ıhlamuru atıp 8 dakika kısık ateşte demliyoruz.

Gelelim kuru öksürüğün en şiddetli olduğu zamana. Kuru öksürük gece kafanızı yastığa koyar koymaz vites artırır, daha bir şiddetlenir. Çoğu zaman uyku kalitesini bozar. Kuru öksürüğün geceleri şiddetlenmesinin sebeplerinden birisi sıcaklığın düşüşüdür. Sıcaklık düşünce tahriş artıyor. İkincisi ise geceleri boğaz kuruluğunun daha fazla olmasıdır.

Geceleri yatay pozisyonda olduğumuz için mideden geri gelmeler daha fazla oluyor. Bu da öksürüğü şiddetlendiriyor.

Geceleri kuru öksürükten rahat etmek için;

  • Akşam ballı ıhlamur çayı için, boğazınız yumuşasın.
  • Yatarken ballı karışımdan bir tatlı kaşığı yiyin. Zencefil boğazdaki gıcığı önlemede bir numaralı gıdadır. Öksürüğünüz şiddetli ise ekstra zencefil karıştırabilirsiniz.
  • Akşam yemeğini hafif yiyin ve yatış zamanı ile 4 saat arası olsun. Böylece yatış zamanında mide sindirim işleri ile meşgul olmaz ve fazla gaz üretmez. Akşamları yağlı yiyecekler ve kuru fasulye gibi gaz yapıcı yiyeceklerden de uzak durunuz. Yastığınızı yüksek tutarsanız reflü kaynaklı öksürükten korunmuş olursunuz.
  • Yattığınız odada bir kapta su olursa, buharlaşan su havanın kuruluğuna kırmaya yeterli olacaktır. Sabahları boğaz ağrınız oluyorsa muhtemelen kuru havadandır.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır ©

Kortizonlu burun spreyi isimleri