Kuru öksürük nasıl geçirilir

kuru öksürüğe ne iyi gelir
Paylaş
 

Kış aylarına girdiğimiz ve mevsim geçişlerinin de etkisiyle artan sorunlardan birisi öksürük sorunudur. Özellikle kuru öksürük bu dönemlerde çok sık rastlanan rahatsızlıklar arasındadır. Balgamlı öksürüğe göre daha şiddetli olan kuru öksürük dikkate alınmazsa daha fazla problemi de beraberinde getirebilir. Özellikle boğazlarda ve ciğerde tahrişe sebep olan kuru öksürük zamanla sosyal hayatımızı da çekilmez hale getirebilir. Krizler şeklinde gelen kuru öksürük toplum arasında bir anda gelerek bizi zor duruma sokabilir. Kuru öksürüğün sebepleri ise:

-Genel anlamda öksürüğün en büyük sebebi sigara kullanımıdır. Kuru öksürüğün en baş sebepleri arasında da sigara içmeyi veya çok fazla sigara içilen ortamlarda bulunmayı sayabiliriz. Sigaranın vücudumuza sayısız zararı vardır. Bu zararlar arasında bulunan öksürükten kurtulmak istiyorsanız sigarayı bırakmalısınız yada azaltmalısınız. Aynı zamanda çok fazla sigara içilen ve sigara dumanı olan ortamlar durmamanız gerekir.

-Yeterince sıvı almamakta kuru öksürüğe sebep olan faktörler arsındadır. Özellikle boğazınızın kuruması gıcık oluşmasına sebep olduğu için kuru öksürük meydana gelir. Bu yüzden az sıvı tüketen biriyseniz sıvı alımlarınızı arttırmanız gerekir.

-Kuru havalarda kuru öksürüğe sebep olur. Özellikle uyuduğunuz odayı havalandırmaya veya nemlendirmeye çalışmanızda fayda var. Odanızı nemlendirmek için camınızı hafif açık bırakabilirsiniz aynı zamanda odanızda bir bardak su kaynatmanızda odanızı nemlendirir.

-Mikrop kaptıysanız yada yakın zamanda solunum yolları rahatsızlığı geçirdiyseniz bunun sonucu olarak kuru öksürük kalabilir.

Kuru öksürüğünüz varsa ilk başta yukarıdaki sebeplerden mi kaynaklanıyor onu bulmanız faydalı olacaktır. Bu sebeplere çözüm bulduğunuz takdirde öksürüğünüz daha kısa sürede iyileşecektir. Aynı zamanda kuru öksürüğün tedavi edilmesi için bitkisel kürler ve bazı yöntemler vardır. bu yöntemler şu şekildedir:

-Eğer öksürüğünüz boğazınızda oluşan gıcık yüzünden oluşuyorsa bunu oldukça basit bir yöntemle tedavi edebilirsiniz. Gıcığınızı tedavi etmek için 2 adet küp şekeri ağzınıza atın ve emin. Bu yöntem kısa sürede gıcığınızın geçmesini sağlayacaktır.

-Kuru öksürük genelde boğazdaki gıcıktan dolayı oluşur. Bu gıcığı tedavi ederseniz kuru öksürüğünüz hızlı bir şekilde iyileşecektir. Bu gıcığı tedavi etmek için kekik çayına bal ekleyebilirsiniz. Ballı kekik çayı boğazınızı yumuşatır ve gıcığı iyileştirir.

-Kuru öksürüğe sebep olan boğazdaki gıcığı engellemek için bir diğer yöntem ise elma sirkesiyle gargara yapmaktır. Bu yöntem kısa sürede boğazınızdaki gıcığın geçmesini sağlar.

-Kuru öksürük için en etkili tedavi yöntemlerinden birisi ise turpun surunu sıkıp bal ile karıştırarak içmektir. Bu yöntem sayesinde kuru öksürüğünüz hızlı bir şekilde geçecektir. Bal ile hazırlanan karışımlar kuru öksürüğün geçmesinde çok etkilidir.

-Geçmek bilmeyen ve sizi çok rahatsız eden bir kuru öksürüğünüz varsa bu öksürüğün geçmesindeki etkili tedavi yöntemlerinden biride sıcak suyun içine birer çay kaşığı toz tarçınla toz karabiber katarak demlemektir. Bu karışımı içtiğimiz takdirde kuru öksürüğümüz kesilecektir.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri