Kategoriler


Mide Yanmasını Ne Keser İbrahim Saraçoğlu Cevaplıyor

mide yanması
Paylaş
 


Ülkemizin yetiştirdiği nadir üstatlardan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na bir TV programında “Mide yanmasını ne keser ?” şeklinde bir soru soruldu.

Aslında bu türden herkesin derdi var. Stres sıkıntı ve yanlış beslenme nedeniyle mide sorunu yaşıyoruz. Bunun tıp dilinde gastrit, reflü türünden isimlendirilmesi var. Biz genel olarak ne hissediyorsak hastalığa o ismi veriyoruz. Mide yanması, mide ekşimesi falan diyoruz. Belki de mide yanması dediğimiz şey, gastrit, ülser veya reflüdür.Çok uzatmadan hocamızın cevabına geçeyim. Hocamız bu konuda sürpriz yapmadı ev süt cevabını verdi. Aslında “Süt mide yanmasını geçirir mi ?” sorusu uzmanları ne zamandır ikiye bölmüş durumdaydı.

Eskiden ilaç milaç bilmezken mide yanması için kullanılan süt için doktorlar süt ile kendimizi kandırmamamızı söylüyorlardı. Çünkü süt ilk reaksiyonda mide yanmasını yatıştırsa da yarattığı gaz yine sancı olarak geri dönüyordu.

Bununla birlikte süt haricinde mide yanmasını şıp diye dindiren başka bir şey yok. Bu nedenle İbrahim Saraçoğlu da mide yanması için ılık sütü tavsiye ediyor. Fakat bunun miktarı çok önemli. Saraçoğlu sadece iki yudum diyor. Yetersiz gelirse bir iki yudum daha alabilirsiniz ama hepsi o kadar. Fazla içerseniz zarar vermeye başlıyor.  • Site Yorum

Bir yorum bırak