Öksürüğe iyi gelen bitkiler

Paylaş
 

Öksürük, devamlı hale geldiğinde ses kısıklığı, bademcik ağrıları, boğaz ağrıları ve gıcık yapıyor. Öksürük şuruplarının sadece semptomları örtmeye yaradığı, gerçek manada pek bir işe yaramadığı anlaşılınca öksürüğe iyi gelen bitkiler aranmaya başlandı.

Öksürüğe iyi gelen bitkiler

Öksürüğe ne iyi gelir denince bu konuda ilk akla gelen kür kara turp ve bal ile elde edilen doğal öksürük şurubu kürü. Balın şifası ile kara turpun içerisindeki etken maddelerin  birleşimi ile elde edilen bu kür özellikle çocuklarda geçmeyen astım tedavisinde kullanılıyor. Kürün işe yaraması için sebat etmek ve elde edilen sıvının akşam ve sabah çocuğa verilmesi gerekiyor.

Yapılışı için bir adet orta boy kara turpun içi oyulur ve oluşan boşluğa bal konur. Balın içerisindeki şeker yavaş yavaş kara turpun özünü dışarı salmasına olanak tanıyacaktır. Aynı limonata yaparlen limon kabuklarının şekerlenmesi gibi.

kara turp bal

Akşamdan kara turpun içi bal ile doldurulduğunda sabah kara turpun içine konulduğu kase su ile dolacak, bunu sabah akşam çocuklar için birer tatlı kaşığı, büyükler için birer yemek kaşığı alıyoruz. Bu öksürük, astım gibi hastalıkların uzun süreli tedavisinde kullanılıyor.

Öksürük kısa sürede geçsin, gece öksürüğü olmasın diyorsanız taze kök zencefili süzme balın içine rendeleyip bir tatlı kaşığı yiyeceksiniz.

Eğer çocuklar sık sık hasta oluyorlar ve akciğerleri zayıf ise keçiboynuzunu sık tüketmeli, kahvaltıda keçi boynuzu pekmezi yemeliler. Tadı biraz acı olan keçiboynuzunu çocuklara sevdirmek için bal ile karıştırabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu ise öksürüğe karşı hatmi çiçeği kürünü öneriyor. Önce bir bardak su kaynatılacak, ardından bir tutam hatmi çiçeği suya atılıp kısık ateşte birkaç dakika bekletilecek. Günde iki defa bu kür uygulanırsa bitkinin etken maddeleri öksürüğe iyi gelecektir.

Bitki uzmanlarından Feridun Kunak ise az önce bahsetttiğim kara turp bal kürünü zencefil, harnup pekmezi ve limon suyu ile birleştirip doğal öksürük şurubu şeklinde kullanılmasını tavsiye ediyor.

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları

Bu konuda ıhlamur başta geliyor. Daha sonra ise zencefil, kuşburnu, tarçın, karanfil gibi bitkilerin çayları. Bu bitki çaylarını değiştire değiştire kullanabilirsiniz.

Bu yazıda iyigelen.net sitesi kaynak alınmıştır.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak