Öksürüğe ne iyi gelir Ahmet Maranki

ahmet maranki kara turp kür
Paylaş
 

Virüs salgınlarının dalga dalga geldiği son bahar-kış aylarında hastalıklardan korunmak ve daha kolay atlatmak için evde yapılacak bitkisel tedavi alternatifleri bulunuyor. Hastalıklara karşı bitkisel kürler veren Ahmet Maranki öksürüğe ne iyi gelir sorusuna cevaplar veriyor.

Bitkiler doğru kullanıldığında kimyasal yolla elde edilen ilaçların kullanımını azaltmada etkili oluyor.  Ahmet Maranki öksürüğe iyi gelen bitkileri açıkladı. Zencefil iyi bir öksürük kesici. Çiğ olarak, çay yapılarak veya bal ile karıştırılarak yenildiğinde öksürüğü, özelliklede gece gelen öksürüğü kesiyor. Ihlamur ise öksürüğe iyi geldiği gibi aynı zamanda boğazı sıcak ve nemli tuttuğu için öksürük ataklarının şiddetini kırıyor, ayrıca nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların etkin tedavisinde kullanılıyor.

Öksürüğe iyi gelen bitkilerden biri de meyan kökü. Bu bitki ile hazırlanan hap ve şuruplar oldukça şifalı.

C vitamini içeren her bitki dolaylı olarak öksürük tedavisinde kullanılıyor. Gerçi C vitamini hastalığa yakalanmadan önce alınması gerekli ama vücudun mikroplara karşı savunma sisteminin güçlendirilmesi için mütemadiyen alınmalı. Kışın narenciye ürünleri (portakal, mandalina, greyfurt) koyu yapraklı sebzeler (ıspanak vs.) zengin C vitamini içeriği nedeniyle hastalıklara karşı koruyucu etki yaparlar.

Bunların haricinde okaliptüs, hibiskus ve şahtere gibi bitkiler öksürüğe karşı iyi gelir. Bu bitkilerin her biri öksürüğe karşı korucu farklı maddeler içerdiğinden karıştırılarak birlikte hazırlanacak kürler öksürüğe iyi gelir.

Ahmet Maranki Bitkisel Öksürük Şurubu Hazırlanışı:

Taze zencefilden sadece parmak ucu miktarında iki üç parça koparılır, bir tutam ıhlamur ve 1 çay kaşığı hibiskus ve 1 çay kaşığı da şahtere kaynatma kabına alınır ve sadece 1 su bardağı suda dört dakika civarında kaynatılır. Bitkilerinin özlerini salması için birkaç dakika beklenir.

İçilebilecek kadar ılıyınca suyu süzülüp içilir. Tadı acı gibi gelirse tatlansın diye az miktar içine şeker, tercihen nöbet şekeri atılır. Hiç şekersiz içilse etkisi daha yüksek olacaktır. Ama özellikle çocuklar bu doğal öksürük şurubunu şekersiz içemeyebilirler veya alışık olmadıklarından midesi bulanıp kusabilirler. Bu yüzden kolay içilebilsin diye biraz şekerlendirilebilir.

Ahmet Marankinin Alerji ve Astım Öksürüğü İçin Önerdiği Kara Turp Bal Kürü

Bu kür her ne kadar alerjiye, astıma bağlı kuru öksürük için faydalı olsa da normal öksürük için de kullanılabilir. Küçük çocuklarda uzun süreli olarak kullanıldığında astım ve benzeri akciğer hastalıklarına karşı etkili olur. Zencefil kadar doğrudan öksürük kesici olmasa da uzun süreli tedavilerde kara turp bal kürü öksürük için en iyi bitkisel kürlerden biridir. Daha önce bu kürün nasıl hazırlanacağını ayrıntılı olarak verdiğimizden burada kısaca özetliyoruz.

Bir adet kara turpun içi üzerinden başlayarak oyulur ve içine bal konur. Bal kendisi öksürüğe faydalı bir gıda olduğu gibi ihtiva ettiği şeker kara turpun içindeki öksürüğe iyi gelen maddeleri ve öz suyunu dışarı salmaya yarar. Bu şekilde 24 saat geçince kara turp içindeki suyu tamamıyla salacaktır. Bu sudan günde 1-2 defa öksürüğün şiddetine veya hastanın yaşına göre birer tatlı kaşığı veya sabah akşam birer yemek kaşığı içilir.

Kara turptan çıkan sıvı tahmin ettiğinizden fazla olacaktır. Bu nedenle içine bal doldurulmuş kara turpu bir kaseye koyarsanız turpun öz suyu bu kasede birikecektir. Her ne kadar 24 saat bekleme süresi verilmişse de akşam yatmadan önce yapıldığında sabaha kadar turpun suyu kaseye akmış oluyor. Bittikçe yeniden yapılır. Şeker atılmadan öylece içilir. Çocukların öksürüğüne bu çok iyi gelir.

Ahmet Maranki Öksürüğe Karşı Ayva Kürü

Kış sert geçerse ayva çok olur derler. Yani ayva çok meyve verirse kış gayet çetin geçer. Ayva kış hastalıklarına özellikle de öksürüğe iyi gelen bir meyvedir. Öksürük küründe ayva çekirdekleri kullanılır. Bu sayede ayva tatlısı için pazardan alınan ayvanın çekirdekleri de değerlendirilmiş olur.

Ahmet Maranki öksürük kürü ayva çekirdeklerinin suda kaynatılması ile yapılır.

Yukarıda yer alan kürler Ender Saraç gibi bitki uzmanlarınca da tavsiye edilmektedir. Her birinin öksürük tedavisindeki yeri ayrıdır. En hızlı öksürük kesici bitki zencefil iken ıhlamur ve C vitamini içeren bitkiler hastalıkların tedavisinde, kara turp bal kürü ise kronik öksürük tedavisinde kullanılır. Bunlardan başka yulaf samanı ve üzerlik tohumunun da öksürüğe ve bronşit gibi akciğer hastalıklarına karşı iyi geldiği söylenmektedir.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri