Öksürüğe ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu cevaplıyor

öksürüğe ne iyi gelir
Paylaş
 

Hava sıcaklıklarının aniden düştüğü veya viral hastalılarının salgın şeklinde yayıldığı dönemlerde öksürük şikayetleri de artar. Öksürüğe ne iyi gelir sorusuna cevabı İbrahim Saraçoğlu veriyor.

Şu sıralar Diyanet TV de program yapan İbrahim Saraçoğlu zaman zaman diğer televizyon programlarına da katılarak sağlık hakkında öneriler veriyor. İbrahim Saraçoğlunun çoğu zaman dikkat çektiği husus bitkilerde şifa kaynağı mucizevi maddeler bulunduğu ve maalesef bizim elimizdeki nimetleri yeterince değerlendiremediğimizdir. Ülkemiz şifa veren bitkiler açısından zengindir.

Öksürük aslında başlı başına bir hastalık olmayıp vücutta yaşanan bir olumsuzluğu işaretidir. Bu çoğunlukla bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Bazı kişiler bünyeleri zayıf olduğu veya bağışıklık seviyesi düşük olduğu için nezle, grip, bronşit ve zatüre gibi hastalıklara kolayca yakalanabilirler. Farenjit gibi hastalıklar tedavisi yapılmadığı zaman kronikleşir ve sık sık öksürük şikayetleri görülür.

Öksürüğün bu tür hastalıklara bağlı olarak gelişmesi nedeniyle öksürük tedavisinin esası öksürüğe neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır.

Bu klasik üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı gelişen durumlarda nispeten kolay bir tedavi süreci iken yarım zamanında üstü örtülmüş ve tedavisi yarım kalmış bu sebeple de kronik hale gelmiş hastalıklar ile bu tür hastalıkların, alerji, astım ve sinüzit gibi hastalıklar ile beraber seyretmesi halinde doktorlar bile yanlış teşhis koyabilmektedir.

Kişinin kendini sık sık tekrarlayan kuru öksürüğü olması, sürekli geniz akıntısı olması veya üst solunum yolu hastalıklarına çok kolay yakalanması gibi durumlarda sadece öksürüğe ne iyi gelir diyerek basit kürler uygulamak yerine tetkikleri yaptırarak asıl hastalığın tedavisi yoluna gidilmelidir.

Bebek ve çocuklarda öksürük şikayetleri bu açıdan kritiktir. Halk olarak her öksürüğü gribe, nezleye bağlamamız nedeniyle çocuktaki astım veya alerji sorunlarının çok geç gün yüzüne çıkmasına neden oluyoruz.

İbrahim Saraçoğlu öksürüğe ne iyi gelir sorusuna cevap verirken öksürüğün nedeninin bilinmesini ve asıl tedavinin de uygulanmasını tembihliyor.Bununla birlikte sebebi bilinen öksürüklerde gereksiz antibiyotik kullanmanın önüne geçmek ve tedaviye yardımcı olması açısından öksürük kesici bitkisel kürler yapılıyor.

İbrahim Saraçoğlu soğan kürü ile öksürüğe çare buluyor. Kürde kullanılan soğanın afili görünüşlü beyaz, mor, kırmızı soğanlar, ithal soğanlar yerine ülkemizde yetişen dışı açık kahverenkli doğal soğanların kullanılması gerekiyor.

2 su bardağı suyu kaynattıktan sonra birkaç parçaya bölünmüş kuru soğanı içine atıyoruz ve birkaç dakika kaynatıyoruz. Ilıyınca suyunu içiyoruz. Bu kürü birkaç soğanla bolca hazırlayıp birkaç gün hazırlamak yerine her seferinde bir kuru soğanla yapıp taze taze içmek gerekiyor.

İbrahim Saraçoğlu öksürük balgamlı ise keçiboynuzu kürünün uygulanmasını tavsiye ediyor.

Öksürük balgamlı ise bu viral bir enfeksiyona işarettir. Keçiboynuzu kürü hem hastalığı yenmenizi sağlayacak hem de öksürüğü kesmede yardımcı olacaktır. Sigara içenlere de bu kür iyi gelecektir.

Yarım litre kadar su tencerede kaynatılır kaynadıktan sonra içine yedi sekiz adet keçiboynuzunu kırıp ilave edilir. Birkaç dakika kaynamaya bırakılır. Bu kürü taze olarak sabah ve öğleden sonra mide boşken uygularsanız iki üç gün içersinde balgam söktürücü etki yapacaktır.

İbrahim Saraçoğlu keçiboynuzu kürü ve soğan kürünü başka hastalıklar özellikle de kadın hastalıkları, hamile kalma sorunları için de tavsiye etmektedir. Kürlerin taze uygulanması, aç iken uygulanması ve düzenli küre devam edilmesi başarı şansını artıracaktır. Bununla birlikte bitkisel kürlerin sürekli kullanılması İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilmemektedir. Bir kür dönemi uygulandıktan sonra en az bir hafta ara verilmesi gerekmektedir.

 


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri