Kategoriler


Öksürüğe ne iyi gelir ?

öksürüğe ne iyi gelir
Paylaş
 


 

Öksürük özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında nükseden ve hayat kalitemizi düşüren etmenlerdir. Öksürük çoğunlukla bir üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak gelişir. Bazen de öksürük alerjik rahatsızlıklardan kaynaklanır.Bunun dışında kimyasal ilaçlar, sigara, tozlu ve pis ortam, başka hastalıkların veya ilaçların yan etkisi olarak da öksürük görülebilir.

Öksürük nedenleri

Öksürüğün kuru öksürük, alerjik öksürük, astım öksürüğü, balgamlı öksürük ve geçmeyen öksürük gibi türleri vardır. Ayrıca akciğer kanseri ve verem gibi tehlikeli hastalıklar sebebi ile de öksürük oluşabilir.

Kuru öksürük: Kuru öksürükte balgam yoktur. Kesik kesik ve kendini tekrarlayan öksürüğe halk arasında kuru öksürük denir. Kuru öksürük bir alerjik reaksiyona bağlı da olabilir, bir üst solunum yolu enfeksiyonu habercisi de olabilir. Hatta akciğer kanserini haber veriyor da olabilir. Basit tedbirler ile kuru öksürük geçmiyorsa doktora gitmekte fayda vardır. Boğazı tahriş etmemek için şiddetli öksürmemek ve ortamın nemini artırmak gerekir. Çünkü hava kuruluğu da kuru öksürüğe neden olur. Zencefil kuru öksürüklerin kısa sürede kesilmesinde oldukça etkilidir. Boğazı sıcak durmak ve sigaradan uzak durmak da işe yarar.Alerjik öksürük: Alerjik öksürük kuru öksürüğe benzer. İnsanların, toz, çimen, buğday, küf gibi değişik maddelere alerjisi olabilir. Alerjik öksürük de zaman zaman ateş de görülür. Ateş ile birlikte cereyan eden alerjik öksürük çoğunlukla nezle ve grip gibi hastalıklara bağlı öksürüklerle karıştırılabilir. Alerjik öksürük tedavisi ancak neye alerji olduğu tespit edildikten sonra yapılabilir.

Astım öksürüğü: Astım öksürüğü yılın belli dönemlerinde ve gece saatlerinde şiddetlenen öksürüktür. Nöbetler halinde gelir ve ciddiye alınmazsa ölüme kadar götürebilir. Çoğu öksürük geceleri artar ve bazen nöbet etkisi gösterir.   Bu yüzden astım öksürüğü alerjik öksürük ve tedavisi yarım kalmış üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı gelişen öksürüklerle karıştırılabilir. Teşhis ancak doktor tarafından yapılabilir. Bazen doktorların teşhisi bile tereddütlü olabilir. Zencefilli bal ve turpun içine bal döktükten sonra elde edilen sıvının düzenli tüketilmesi astım krizlerinin daha sakin geçmesini sağlar.

Balgamlı öksürük: Balgamlı öksürüğün sebebi üst solunum yolu hastalıklarıdır. Hastalığın tedavisi ile birlikte öksürük de geçer. Boğazı sıcak tutmak ve bağışıklığı güçlendirici gıdalar tüketmek öksürüğü daha çabuk atlatmanızı sağlar.

Yukarıda sayılanlar en bilinen öksürük çeşitleridir. Bunlardan başka onlarca nedene bağlı olarak öksürük oluşabilir.Öksürüğe ne iyi gelir ?

Öksürük bir başka hastalığın işaretçisi olabilir. Bu nedenle öksürüğü önlemeye çalışmaktan önce öksürüğün hangi sebeple oluştuğunu tespit etmek gerekir. Öksürük tedavisini doktor tanısından sonra yapmak gerekir.

Zencefil öksürüğü kısa sürede kesen bir bitkidir. İster çiğini küçük parçalar halinde çiğneyin isterse de zencefil çayı için bir kısa bir sürede öksürüğünüz kesilecektir.

Boğazın sıcak tutulması öksürük tedavisinde önemli bir unsurdur. Bitki çayları ve bal boğazı sıcak tutarak öksürüğü keserler. Çam balı ile zencefil karıştırılıp belli periyotlarla çay kaşığı ile tüketildiğinde hem bağışıklığı güçlendirecek hem de öksürüğü kesecektir.Boğazı sıcak tutmak için başka ballı karışımlar da uygulanabilir. Süt-bal ve karabiber-bal karışımları uygulanabilir.

Bitki çaylarından ıhlamur çayı da öksürüğe iyi gelir. Bunun dışında pekmez veya eczaneden alınacak pastiller öksürüğe iyi gelecektir.

Kuru öksürüğün ve alerjik öksürüğün nedenleri arasında kuru ve tozlu ortamda bulunmak yer almaktadır. Kaloriferin üzerine su dolu kap konarak ortamın nemli kalması sağlanabilir, odalar havalandırılarak öksürük azaltılabilir.

“Öksürüğe ne iyi gelir ?” konulu makale ile ilgili olarak “Kuru öksürüğe ne iyi gelir ?” ve “Öksürük nasıl geçer ?” konulu makalelere göz atmanızı tavsiye ederiz.  • Site Yorum

Bir yorum bırak