Öksürük nasıl kesilir

öksürük nasıl kesilir
Paylaş
 

Kış aylarının gelmesiyle beraber grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların salgınları başladı. Bu rahatsızlıkların verdiği halsizlikten daha çok insanları öksürük rahatsız ediyor. Özellikle bu öksürük hastalığın geçmesinden sonrada devam ettiği için birçok kişi bu durumda oldukça rahatsız.

Öksürüğün en rahatsız edici olduğu nokta ise başladığı zaman zor geçmesi ve sürekli olmasıdır. Özellikle bir topluluk içinde toplantı gibi ortamlarda yaşanılan öksürük krizleri insanları oldukça zor durumda bırakıyor. Bizde sizlerin bu sorununuza çözüm bulma amacıyla öksürük nasıl kesilir konulu bir yazı yayınlama kararı verdik. Öksürüğün nasıl kesileceği hakkında ipuçları verecek olursak:

-Elmanın ne kadar yararlı bir meyve olduğunu biliyoruz. Elma ile öksürüklerinizi de önleyebilirsiniz. Bir elmanın kabuğu, ıhlamur, bir veya iki adet karanfil, tercihinize göre kabuk tarçın ve bir dilim de limonu kaynattıktan sonra ılık olarak içerseniz öksürüğünüze iyi gelir. Bu karışıma isterseniz balda ekleyebilirsini. Aynı zamanda çocuklarınıza da içirebilirsiniz.

-Hem boğaz ağrısı, hem de öksürük bir arada olunca hiç çekilmez. Bu durumlarda ise bir tatlı kaşığı bala toz zencefil ekleyip macun kıvamına gelene kadar karıştırıp yerseniz boğaz ağrınıza ve öksürüğünüze iyi gelir. Fakat bu tarifi çocuklarınızın üzerinde denemeyin.

-Bal her şeye iyi geliyor desek yeridir. Bir tatlı kaşığı bal ile bir çay kaşığı karabiberi karıştırarak yerseniz yedikten sonrada süt içerseniz boğazınız yumuşayacaktır. Aynı zamanda öksürüğünüze de iyi gelecektir.

-Soğuk algınlığı hastalıklarının en faydalı yöntemi ıhlamur içmektir. Ihlamur öksürüğe de çok iyi gelir. ıhlamur ve ayva yaprağını kaynatarak içerseniz öksürüğünüzün geçmesinde yardımcı olacaktır.

-Marul bitkisinin öksürüğe iyi geldiğini büyük ihtimal daha önce duymadınız. Fakat marul göğsün yumuşayıp öksürüğün geçmesinde çok etkilidir. Hatta balgam söktürme özelliği de mevcuttur.

-4 bardak suya 3 tutam kurutulmuş elma kabuğu katarak kaynatın ve günde 3 kahve fincan için. Bu yöntem sayesinde öksürüğünüzün geçmeye başladığını göreceksiniz.

-Limonlu su içmeye özen gösterin. İçeceğiniz suya 3-4 damla limon sıkmanız hem vücudunuzdaki mikrop ve bakterilerin ölmesini sağlayacaktır. Hem de öksürüğünüzün gitmesinde yardımcı olacaktır.

-Ada çayı mikropları, bakterileri ve virüsleri yok etme özelliğine sahiptir. Adaçayı hakkında araştırma yapan uzmanlar adaçayının antibiyotik kadar etkili olduğunu düşünüyorlar. Bu özellikleri sayesinde de kısa sürede öksürüğü kesebilir. Fakat hamileler adaçayı kullanmamalıdır.

-Ada çayı dışında öksürüğe iyi gelebilecek çaylardan birisi ise papatya çayıdır. Papatya çayı, Adaçayı kadar etkili olmasa da boğaz tahrişlerini hafifletir ve öksürüğe iyi gelir.

Öksürükten kurtulmanız için belirttiğimiz gibi birçok yöntem var. Fakat öksürüğünüzün neden oluştuğunu bilmeniz daha kolay geçmesine yardımcı olacaktır. Çünkü uzun süreli öksürükler bazı kötü hastalıkların habercisi konumundadır. Bu yüzden öksürüğünüz geçemediği takdirde bir uzmana görünmeniz sağlığınız için çok önemlidir. Sağlıkla kalın.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri