Kategoriler


Öksürükler Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir

Paylaş
 


Öksürüge ne iyi gelir genellikler insanlar tarafından pek fazla önemsenmeyen ve kısa sürede geçeceğine inanılan sorunlardan birisidir. Fakat önemsenmesi gerekir çünkü meydana geliş şekillerine göre farklı anlamlar barındırabilir. Öksürük, akciğerlerimizin dışarıda meydana gelen kimyasal, ısı değişikli vb. gibi çeşitli etkenler sebebiyle gerçekleştirdiği önemli bir reflekstir.

Öksürük, vücut açısından önemli bir reflekstir. Zararlı yabancı maddeler, sıvılar, dumanlar vb. gibi tahriş edici maddeler öksürük refleksi sayesinde nefes yollarına, akciğerlerimize ilerleyemez ve bu ani refleks sayesinde hepsi vücuttan dışarı atılır. Nefes yollarında çok hassas sinirler bulunur, bu sinirler akciğerlerimiz tarafından uyarıldığı zaman öksürük refleksi meydana gelir. Kısaca özetlemek gerekirse öksürük refleksini akciğerlerimizin koruyucu refleksi olarak nitelendirebiliriz fakat öksürüğün çeşitleri mevcuttur ve öksürük çeşitleri farklı hastalıkların gelişinin habercisi olabilir.-Uzun süreli öksürük kişinin ve çevresindekilerin hayat kalitesine büyük ölçüde zarar verir. Çeşitli enfeksiyonların hava da asılı durabilen damlacıklar sayesinde kişinin çevresindekilere yayılmasına yol açabilir.

-Genellikle ani oluşum gösteren öksürükler astım krizlerinin habercisi olur.

-Sık süren öksürüklerin arkasında genellikle sinüzit, larenjit, bronşit, bronşit vb. hastalıklar yatar. Bu durumdan dolayının kişinin öksürme şekli ve sıklığı bir uzman tarafından takip edilmelidir. Takip işlemi sayesinde sık öksürüğün arka planında yatan etken öğrenilebilir.

-Kişi de sık ve balgamlı öksürükler meydana geliyorsa ve öksürükle beraber ateş sorunuda tetikleniyorsa bu öksürük şekli zatürrenin habercisi olabilir. Öksürükten sonra vücuttan dışarı atılan salgı doktor ve hasta yakınları için çok önemlidir. Çünkü hastalık ve seviyesi hakkında çok bilgi verir. Örneğin rengi sarı ve yeşil arası ise hastalık ağırlaşmaya başlamıştır.-Kişi de akut öksürük yani sık oluşum gösteren öksürükler meydana geliyorsa kişinin yaşı arka planda yatan sebepleri tespit etmek için çok önemlidir. Örneğin çocuk ise yabancı cisim yutması ve solunum yolu enfeksiyonları olabilir. Kişi yetişkin ise tahriş edici kimyasal gaz solunumu olabilir.

-Uzun süren öksürüklerin arka planın genellikle genetik özellikler barındıran rahatsızlıklar yatar. Kişi de uzun süren kuru öksürükler meydana geliyorsa arka planda sinüzite bağlı bronşit, reflü veya astım rahatsızlığı bulunuyor olabilir. Eğer ki kişi tansiyon ilaçları kullanıyor ise onların yan etkisi de olabilir. Kişi de uzun süren ve balgam içerikli öksürükler meydana geliyorsa arka planda verem, tümör, bronşit (müzmin) vb. gibi daha ağır rahatsızlıklar bulunuyor olabilir. Ya da tüm rahatsızlıkların dışında psikololojik sebepler yatıyor olabilir. İçsel sıkıntılar ve huzursuzluk uzun süreli öksürüklerin oluşumda en etkili psikolojik etkenlerdir

Öksürüge en iyi gelen bitkilerden biriside Gelinciğin Faydaları  dır

Kaynak : http://neiyigelirki.com  • Site Yorum

Bir yorum bırak