Sinüzit belirtileri

Paylaş
 

Burun, göz ve alnın kesiştiği bölgede yer alan çeşitli büyüklükteki hava dolu boşluklar sinüs olarak isimlendirilir. Sinüs adı verilen bu boşluklar kanallarla buruna açılır ve bu kanallardan burun mukozası taşınır. Böylece burun nemli kalır ve fonksiyonlarını rahatlıkla icra edebilir.

Eğer bu mukozada herhangi bir şekilde iltihap olursa sinüslerden buruna mukoza akışı durur ve ağrı başlar. Sık hasta olan kişiler, burun anatomisinde sorunu olanlar, alerjik hastalıkları olanlar veya genetik olarak sinüs kanalları normalden daha ince olan kişiler sinüzit hastalığına yatkın kişilerdir.

Sinüzit ağrıları çoğunlukla herhangi bir alerjik reaksiyon nedeniyle burnun tıkanması veya üst solunum yolu hastalıkları ile birlikte başlar. İltihaplanan mukoza şişer ve kanalları kapatır. İltihap süresince burun akıntısı durur ve ağrı oluşur.

Sinüzit belirtileri

Sinüzit ağrılarının diğer baş ağrılarından belirgin farkı başın ön tarafında hep aynı bölgede olması ve gözlere vurmasıdır.

Baş ağrısı boyunca burun akıntısı yoktur. Bu da sinüzitin bir diğer belirtisidir. Eğilmek veya ağır bir şeyler kaldırmak sinüzit ağrılarını artırır. Çünkü iltihaplı bölgeye ilave basınç uygulanmıştır.

Ağrının üst solunum yolu rahatsızlığı ile birlikte gelişmesi de sinüzit belirtisidir. Kesin sinüzit tanısının konması için doktor muayenesi gerekir.

Sinüzitten korunma yolları

Kronik sinüzit hastalarının yaşamlarına dikkat etmeleri gerekir. Soğuk ve rüzgarlı havalarda kalın giyilmeli, özellikle baş bölgesi soğuktan korunmalıdır. Banyodan çıktıktan sonra saçlar kurulanmalı, ıslak saçla dışarıya çıkılmamalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sigara ve alkolden uzak durulmalı, dengeli beslenmelidir. Kuru ve tozlu yerler, pis ortamlardan kaçınılmalıdır. Uzun süre bilgisayar başında oturmak veya nemsiz ortamda fazlaca kalmak da sinüzit ağrılarına sebep olabilir. Evin bir köşesine su dolu kap koyarak evinizin nemini ayarlayabilirsiniz.

Alerjik hastalıklarınız varsa, mümkün mertebe tedavi yoluna gidilmelidir. Diş ağrısı da bir süre sonra sinüzit ağrılarını tetikleyebilmektedir.

Sinüzite ne iyi gelir ?

Hoş kokulu ve mentollü bitki çayları burun tıkanıklığına iyi gelir. Çaydanlığa birkaç yemek kaşığı papatya atıp suda kaynatmak ve su buharını içine çekmek faydalı olacaktır. Zencefil çayı da sinüzite iyi gelir.

Buruna tuzlu su çekilmesi de iltihabın kurutulmasına yardımcı olacaktır.

“Sinüzit belirtileri” konulu makale ile ilgili olarak “Sinüzite ne iyi gelir ?” ve “Baş ağrısına ne iyi gelir ?” konulu makalelere göz atmanızı tavsiye ederiz.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri