Sinüzit nasıl geçer ?

Paylaş
 

Sinüsleri temizleyen ince kanallar tıkanırsa sinüs boşluklarında bulunan mukoza zarı iltihaplanır.  Bu durumun kronik olarak tekrarlanmasına sinüzit denir. Burundaki yapısal sorunlar veya sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmek sinüzitin başlıca sebeplerindendir.

Sinüzit hastaları genelde bununla ömür boyu yaşarlar. Sinüzit ağrıları göze vuran baş ağrılarıdır. Baş ağrısı başlayınca burun akıntısı durur. Sinüzitin an basit tedavisi buruna tuzlu su çekmektir. Böylece sinüs kanallarının yeniden açılması ve tuzun mikropları kırması hedeflenir. Bu yöntem zaman zaman işe yarasa da çoğu kere fayda sağlamayabilir.

Bu hastalığın kalıcı bir tedavisi bulunmamaktadır. Bunun istisnası sinüzitin burundaki et, şekil bozukluğu veya polip nedeniyle oluşması ve bunun ameliyatla düzeltilmesidir.

Sinüzit nedeniyle oluşan baş ağrıları genellikle hafif-orta şiddetli ağrılardır, ağrı kesicilerle dindirilebilir. Ağrılar bir kaç saat veya bir gün sürebilir. Tuzlu su tedavisinin yararı olabilir ama hemen etki etmez.

Sinüzit hastalarının ağrı başlayınca tedaviye çalışmaktan ziyade sinüslerin tıkanmaması için koruyucu önlemler almaları daha önemlidir. Çünkü kendine dikkat etmeyen kişilerde sinüs kanalları sık sık tıkanır.

Bu hastalıkla mücadelenin ön önemli kuralı soğuğa ve neme karşı başı korumaktır. Islak saçla dışarı çıkılmamalı, rüzgarlı havalarda şapka takılmalıdır. Nezle grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları beraberinde baş ağrılarını getireceğinden, hasta bağışıklığını kuvvetlendirmek için beslenmesine, özellikle de C vitamini alımına dikkat etmelidir.

Diş ağrıları da sinüziti tetikler. Bu nedenle ağız bakımı çok önemlidir


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kortizonlu burun spreyi isimleri