Kategoriler


Tekrarlayan öksürüğe ne iyi gelir

Paylaş
 


Tekrarlayan öksürüğe ne iyi gelir ?Öksürük mevsim geçişlerinde ve salgınlarda kapımızı sıkça çalan bir rahatsızlıktır. Çocuklarda öksürük, hele de tekrarlayıcı nitelikte ise ciddi önlemler almayı gerektirir. Çocuklarda öksürük başlı başına bir hastalık olmayıp, geri planda henüz fark edilmeyen sinsi bir hastalığın işaretidir.

Antibiyotik ve istirahat ile geçici bir rahatlama sağlandıktan sonra öksürük tekrarlıyorsa bu durum basit bir soğuk algınlığından ibaret olmayabilir. Astım ve alerji konuları da dikkate alınmalıdır.Öksürüğün bilinen en basit çaresi boğaz sıcak ve nemli tutmaya çalışmaktır Bu tahrişi azaltır ve öksürük nöbetlerini hafifletir. Bu konuda bilinen en etkili gıda baldır. Bal boğaza sıcaklık verdiği gibi zencefil ve karabiber gibi çocukların tek başına tüketmek istemeyeceği gıdaları kolaylıkla tüketebilmesini sağlar.

Bu konuda bilinen en etkili öksürük kesici karışım bal ile rendelenmiş zencefilin karıştırılması ile elde edilir. Geceleri artan öksürük nöbetleri için yatmadan önce bir tatlı kaşığı yenirse ciddi bir rahatlama olacaktır. Çocuk ve yaşını geçmiş bebeklerde uygulanabilecek bu formül her yaştan kişi için de uygundur. Bununla birlikte ballı zencefil karışımını ölçülü almak gerekir, fazlası zarar verebilir.

Balın içine karabiber eklemek veya tereyağı ilave etmek, size pratik bir öksürük ilacı sunar. Yemesi de kolay olan bu karışım gün içinde tüketilebilir.

Soğuk algınlığına ne iyi gelirSoğuk algınlığına tavuk çorbasının iyi geldiği bilinmektedir. Bu enerji verici çorba vücudun gerek duyduğu enerjiyi sağlarken soğuk algınlığının getirdiği yorgunluk ve halsizliğe karşı inatlaşmamak ve dinlenmek gerekir. Şimdilerde stres ve huzursuzluk en az aktivite bazlı yorgunluk kadar zarar vermektedir. Bu nedenle soğuk algınlığına yakalanınca mümkün mertebe zihni boşaltmak TV’de belgesel izlemek, müzik dinlemek yararlı olacaktır.

Sinüzite ne iyi gelir

Tekrarlayan öksürük ile birlikte sinüzit de söz konusu olabilir. Sinüzit kronik olarak yaşam kalitesini indirgeyen ve neden olduğu baş ağrıları nedeniyle iş gücü kaybı meydana getiren bir hastalıktır. Bilinen kesin bir tedavisi yoktur. En etkili tedavisi sinüslerin iltihaplanmaması için başı soğuğa karşı korumaktır. Baş ağrıları başlayınca “Vermidon” adlı ağrı kesici etkili olmaktadır.  • Site Yorum

Bir yorum bırak