Kategoriler


Yalancı kuşpalazı nedir nasıl tedavi edilir

Paylaş
 


Parainfluenza virüsü gibi virüsler nedeniyle ortaya çıkan yalancı kuş palazı soğuk algınlığı gibi başlayıp geçmeyen öksürük nöbetleri şeklinde devam eden bir çocuk hastalığıdır. Yalancı kuş palazı reflü veya alerjik sebeplerle de ortaya çıkabilir.

Yalancı kuş palazına yakalanan çocuklar köpek havlaması şeklinde ve nöbetler halinde öksürürler. En sık görülme dönemi bir ila altı yaş arası bebek ve çocuklardır. Daha çok erkek çocuklarda görülen yalancı kuşpalazı hastalığı nadiren de olsa tekrarlayıcı niteliktedir.Öksürmeyle ve hapşırmayla bulaşan yalancı kuş palazı zamanla ses tellerinde ödeme de sebep olabilir. Bu da nefes alma güçlüğü yaratır. Ayrıca ses kısıklığı, hırıltılı ses çıkarma ve geceleri horlama görülür. Diğer şikayetler ise boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü ve salya şeklindedir.

Şikayetler gündüz azalır geceleri maksimum seviyeye çıkar. BU hastalığın teşhis edilebilmesi için hastanede ön ve yan boyun grafileri çekilir.

Yalancı kuş palazı nasıl tedavi edilir ?

Tedavinin ilk aşamasında çocuğun rahat nefes alması sağlanır. Bunun için oksijen desteği sağlanır.3 yaşından küçük bebeklerde hastalık daha sert geçer.

Yüksek ateş var ise ateş düşürücü ilaçlar verilir. Ödem varsa ödem çözücüler kullanılır. Antibiyotik kullanılıp kullanılmayacağı hastalığın bakteriyel kaynaklı olup olmadığı ile ilgilidir.Hastaneye giden hastalara serum takılabilir, ciddi derecede nefes darlığı var ise adrenalin uygulanabilir veya kortikosteroid içerikli ilaçlar kullanılabilir.

Evde ne yapılabilir ?

Yalancı kuş palazı tekrar etme riski bulunan hastalıklardandır. Çocuğu rahatlatmak için evde buhar cihazı kullanılabilir. Çocuğun odasındaki nem ve sıcaklık seviyesine dikkat edilmeli nem seviyesinin yüzde elliden fazla, oda sıcaklığının da 20 dereceden fazla olması sağlanmalıdır.

Gece gelen öksürük nöbetlerinde panik yapmamalı, çocuğu da sakinleştirmeye çalışmalıdır.

Ayrıca evin fazla kalabalık olmamasına ve temizliğe dikkat etmek gerekir.  • Site Yorum

Bir yorum bırak