Yumurtanın faydaları

Paylaş
 

İnsan vücudu kendisi 11 amino asit üretir. Fakat diğer fonksiyonları sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için vücut ek amino asitlere ihtiyaç duyar. Her gün bir yumurta yemekle vücuda gereken ek amino asit miktarını karşılamak mümkündür.

Kemikleri Güçlendiriyor

Yumurtanın içinde kemik erimesini önleyen ve kemikleri güçlendiren kalsiyum var. İçerdiği D vitamini vücuttaki kalsiyum dengesini sağlayarak dişlerin de gelişmesini sağlar.

Sinir sistemini koruyor

Günde bir adet yumurta yemek vücudu çeşitli bakterilere ve enfeksiyonlara karşı korur. Günde bir adet yumurta yiyerek, günlük selenyum miktarının neredeyse tamamını karşılamış olursunuz. Selenyum sinir sistemini güçlendirir.

Kasları güçlendiriyor

Yumurta protein kaynağı olan besinler arasındadır. Kas yapmak için egzersizler yapıyorsanız, yumurta yemek sizin protein ihtiyacınızı karşılayacak ve kaslarınızın gelişmesine yardım edecektir.

Kalp krizi riskini azaltır

Yapılan araştırmalar kanıtlamıştır ki, yumurtada bulunan düşük miktarda lipoprotein kalp krizine yakalanma riskini azaltır.

Kilo vermeye yardım eder

Yumurta içerdiği bol miktarda protein sayesinde sık doymanıza yardımcı olur. Böylece kan şekeriniz düşük düşmez ve açlık krizlerine giremezsiniz. Her gün bir yumurta yemek gün boyunca açlık krizlerinin önüne alarak, kısa sürede arıqlamağınızı sağlar.

Beyninizi çalıştırır


Yumurtanın içinde bulunan kolin beynin büyümesini ve gelişmesini sağlar. Diğer yandan kolin hafızayı güçlendirir ve daha net olmanıza yardım eder.

Arkadaşlar Yumartanın Faydaları saymakla bitmez. Size tavsiyemiz günde mutlaka 1 adet yumurta tüketmeniz yönünde olacaktır.

Kaynak: BilgiDevi


  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bel ağrısı Glifor zayıflatır mı